18 Март, 2019
0.2514
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Познат мотивот за нападот во Нов Зеланд

Објавено во: Свет 15 Март, 2019

Човекот кој го изврши нападот во џамиите во Нов Зеланд, а при тоа уби 49 муслимани, бил опседнат од патувања, од историјата на Балканот и од теретани.

 Во нападот повеќе од 20 луѓе се здобија со сериозни повреди. Меѓу жртвите на нападот има и семејство од Сирија, убиени се татко и неговите две деца.

Австралијанецот Брентон Тарант (28), кој го изврши терористичкиот напад во двете џамии на Нов Зеланд се одмаздувал за терористичкиот напад кој се случи во Стокхолм во 2017 година и убиството на 11 годишното девојче Иби Акерлунд. Во девојчето со камион удри Узбекистанец и уби уште три лица. Тарант вели дека девојчето само се враќало од училиште и не заслужува да биде жртва.

Тој објавил манифест на 74 страници, во кој ги објаснува причините за нападот. Австралијанецот ги споменува Србите, Балканот и Косово, а доказ за неговата приврзаност е и оружјето и кутијата за муниција, каде имало написи на кирилица и на српски јазик.

Бил инспириран од делата на Норвежанецот Андерс Брејвик, кој во 2011 изврши масакр и уби 77 млади лица, најмногу Норвежани.

На социјалните мрежи тој објави и како тргнува во напад на џамиите и тоа со српската песна ,,Од Бихаќ до Петровец” , во која се споменува Радован Караџиќ.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

(ВИДЕО) НАПАЃАЧОТ СЕ БАРА СО ХЕЛИКОПТЕРИ: Пукање во Холандија со жртви

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Тарант проучувал историски битки против Отоманците - еве кои балкански земји ги посетил

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Oвој човек спречил уште поголем масакр во Нов Зеланд

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Се качила во авион, а детето го заборавила на аеродром

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

Ова се најмладите жртви на напаѓачот од Нов Зеланд

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Демонстранти демолираа цел град, запалија и банка

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

„Фејсбук“ ги брише видеата од масакрот во двете џамии во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

(ВИДЕО) Инцидент пред џамија во Австралија, нов атак на муслиманите

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?

За што ќе одговара убиецот од Нов Зеланд?