20 Февруари, 2019
0.3200
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2018

Според досегашните истакнати ставови на своите профили на социјалните мрежи, може да се направи листа на пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кои нема да гласаат за уставни промени, иако лидерот на партијата Христијан Мицкоски синоќа во телевизиска емисија потврди дека ќе се почитува граѓанската волја доколку референдумот на 30 септември мине со цензус и мнозинството гласа „За“.

Такви декларации досега преку Фејсбук соопштиле Дафина Стојановска, Зоран Илоски, Емилија Александрова, Димитар Стевананџија, АнаЛашкоска, Павлинка Честојнова, Никола Мицевски, Магдалена Манаскова, Трајче Димков, Лилјана Затуроска, Лилјана Кузмановска, Васил Пишев и Влатко Ѓорчев.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат 48 пратеници. Пратеници од нивната предизборна коалиција веќе изјавија дека тие ја поддржуваат политиката на мнозинството во парламентот а тоа се Панчо Минов, Стојан Илјанов, Љупчо Димовски, Владанка Авировиќ, Зекир Рамчилов, Амди Бајрам, Чедомир Саздовски и Јусуф Хасан.

Веќе долго време се шпекулира дека 11 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ во декември ќе гласа "за" уставните измени. За промена на Уставот се потребни две третини од вкупниот број пратеници, односно 81 гласови.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери