23 Октомври, 2018
0.3051
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2018

Според досегашните истакнати ставови на своите профили на социјалните мрежи, може да се направи листа на пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кои нема да гласаат за уставни промени, иако лидерот на партијата Христијан Мицкоски синоќа во телевизиска емисија потврди дека ќе се почитува граѓанската волја доколку референдумот на 30 септември мине со цензус и мнозинството гласа „За“.

Такви декларации досега преку Фејсбук соопштиле Дафина Стојановска, Зоран Илоски, Емилија Александрова, Димитар Стевананџија, АнаЛашкоска, Павлинка Честојнова, Никола Мицевски, Магдалена Манаскова, Трајче Димков, Лилјана Затуроска, Лилјана Кузмановска, Васил Пишев и Влатко Ѓорчев.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат 48 пратеници. Пратеници од нивната предизборна коалиција веќе изјавија дека тие ја поддржуваат политиката на мнозинството во парламентот а тоа се Панчо Минов, Стојан Илјанов, Љупчо Димовски, Владанка Авировиќ, Зекир Рамчилов, Амди Бајрам, Чедомир Саздовски и Јусуф Хасан.

Веќе долго време се шпекулира дека 11 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ во декември ќе гласа "за" уставните измени. За промена на Уставот се потребни две третини од вкупниот број пратеници, односно 81 гласови.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски од вечерашната прослава: За Македонија брат на брата кревал рака

Мицкоски од вечерашната прослава: За Македонија брат на брата кревал рака

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Груевски ја прими пресудата

Груевски ја прими пресудата

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?