24 Март, 2019
0.2448
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Познати три имиња прифатливи за Албанците и за Македонците кај владеачката коалиција

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2019

Одговарајќи на новинарско прашање, Зоран Заев откри дека на листата на претседателски кандидати на СДСМ се наоѓаат десет имиња за кои во моментов се прават анкети. Меѓу нив се пет имиња што на анкетите добиле поддршка од сите етнички заедници во земјата.

На таа листа се наоѓаат Имер Селмани, поранешен вицепремиер и министер за здравство и Теута Арифи, поранешна вицепремиерка за европски прашања и сегашна градоначалничка на Тетово.

„Се истакнуваат 5 кандидати, оние што се повеќе присутни во јавноста и што се познати“ кажа Заев

Меѓу кандидатите е актуелниот министер за надворешни работи Никола Димитров, за кој на новинарско прашање дали има поддршка од Албанците, Заев рече дека министерот за надворешни работи и потписник на Преспанскиот договор има поддршка од сите етнички зедници.

Претседателот на ДУИ Али Ахмети по завршувањето на средбата  рече дека не разговарале за конкретни имиња.

„Не мислам дека треба да дадам мислење како претседател на партија, без да имам детална анализа за процесот да биде успешен”, одговори Ахмети на прашањето дали Никола Димитров е прифатлив како консензуален кандидат.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува