17 Јуни, 2019
0.0195

Познато кога Миленко Неделковски ќе се појави на суд за ширење омраза

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2018

Водителот Миленко Неделковски на 17 јануари следната година ќе седне на обвинителна клупа за ширење на говор на омраза.

Станува збор за случајот со летните пожари во грчка Атика, каде што билансот на жртви е точно 100 загинати, а Обвинителството тогаш оцени дека Неделковски ширел  расистичка и ксенофобична содржина на интернет како јавна личност.

На неговиот јавен профил на „Фејсбук“, објавил коментар по повод пожарот на грчкиот полуостров Атика со кој, според обвинението, промовирал омраза кон Грците како етничка група..

За ова кривично дело, во Кривичниот законик, предвидена е казна затвор од една до пет години.

Ќе му суди судијата Марин Станевски, кој го суди случајот со смртта на малата Тамара.


Можеби ќе ве интересира

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

За функционерите ќе има месечен календар

За функционерите ќе има месечен календар

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата