19 Јануари, 2021
0.0183

ПРАТЕНИЦИ И ЕКСПЕРТИ - ќе има ли жешко собраниско чешлање на Еуростандард

Објавено во: Финансии 20 Октомври, 2020

Ќе го чешлаат ли пратениците во Собранието работењето на Еуростандард банка во стечај на бизнисменот Трифун Костовски и на неговиот син Коста.

Тоа го бара пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Таа ќе инсистира во парламентот да се расправа за тоа колку биле почитувани законите, но и кои се точно причините што ја доведоа до стечај оваа банкарскла институција. 

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднела иницијатива за одржување надзорна расправа за овој случај. Иницијативата е насловена како „Утврдување на причините и извршувањето на законите во постапката за доведување до стечај на Еуростандард банка“ од опозициската партија бараат да биде ставена на гласање на првата наредна седница на Комисијата за финансирање и буџет. 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека за пропаѓањето на банката треба да се произнесат и стручњаци.

На својот фејсбук-профил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски напиша дека пропаѓањето на Еуростандард банка е македонскиот втор ТАТ.

„Кои фирми имале корист од милионски кредити, дали овие фирми биле блиски до фамилијата на власт и колку високи функционери, членови на владата, знаеле предвреме за стечајот на банката? Наскоро, по иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ќе расправа на оваа тема и ќе се откријат многу сериозни манипулации“, напиша Милошоски.

А како што веќе пишуваше Фактор, бизнисменот Трифун Костовски вчера рече дека пари од банката се одлевале во струмичкиот регион, на што, како што тврди сопственикот, помогнал поранешниот директор на банката, кој, пак, бил припадник на СДСМ.

Од СДСМ за Фактор тврдат дека немаат ништо со неуспешното работење на банката, и ги охрабруваат надлежните институции да го истражат случајот.

А Николче Патковски, пак, рече дека не сака да ги коментира наводитена неговиот поранешен газда, и исто така, вели дека разврска ќе има преку надлежните институции.  

Можеби ќе ве интересира

Шпаркасе ќе им плати на акционерите во Охридска банка по 5.577 денари за акција: НО ја одобри спогодбата

Шпаркасе ќе им плати на акционерите во Охридска банка по 5.577 денари за акција: НО ја одобри спогодбата

Генерали Инвестментс ја зајакна позицијата на пазарот: Заврши спојувањето на Илирика Фунд Менаџмент

Генерали Инвестментс ја зајакна позицијата на пазарот: Заврши спојувањето на Илирика Фунд Менаџмент

По објавата за преземање: Берза го стави Скопски пазар на листа на набљудување

По објавата за преземање: Берза го стави Скопски пазар на листа на набљудување

УНИБанка ќе исплати полугодишна камата за перпетуалните обврзници

УНИБанка ќе исплати полугодишна камата за перпетуалните обврзници

Лагард: Жалам, биткоинот нема да стане валута, а поттикнува криминални бизниси

Лагард: Жалам, биткоинот нема да стане валута, а поттикнува криминални бизниси

6.500 ДЕНАРИ ПО АКЦИЈА: Современ дом и ЗСФ на Фатмир Етеми доставиле понуда за целосно преземање на Скопски пазар

6.500 ДЕНАРИ ПО АКЦИЈА: Современ дом и ЗСФ на Фатмир Етеми доставиле понуда за целосно преземање на Скопски пазар

Зошто расте цената на акцијата на „Комерцијална банка“?

Зошто расте цената на акцијата на „Комерцијална банка“?

СН осигурителен брокер го зголеми капиталот со нова емисија акции

СН осигурителен брокер го зголеми капиталот со нова емисија акции

Четвртиот пакет мерки ја зголеми ликвидноста на банките - НБМ јавува за поповолни движења, но и ризици

Четвртиот пакет мерки ја зголеми ликвидноста на банките - НБМ јавува за поповолни движења, но и ризици