21 Септември, 2020
0.0215

ПРАТЕНИЦИТЕ ПРЕД ЗОРИ ГЛАСАА: Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

Објавено во: Македонија 15 Февруари, 2020

Собранието синоќа ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. 

Таа е разрешена со 62 гласа „за“ и 26 „против“. 

Мизрахи во говорот пред разрешувањето рече дека не го прекршила Уставот. 

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски го тврдеше спротивното и тврдење дека таа со своите активности нанела штета на граѓаните и државата. 

Мизрахи е разрешена затоа што држеше прес-конференција пред пано во МТСП на кое пишува Република Македонија. 

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ посочи на повеќе примери каде или се употребил терминот „северномакедонски“, или стои Република Македонија, а тие функционери не се разрешени. Димовски го повика Спасовски да го повлече предлогот за разрешување, но тој не го стори тоа. Се дискутираше со часови, а седницата траеше и по полноќ. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ТЕПАЧКА ВО СТРУМИЦА - дали полицијата ги брка крадците на мртовецот

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ТЕПАЧКА ВО СТРУМИЦА - дали полицијата ги брка крадците на мртовецот

ШТО ИМ Е ПОЕНТАТА - Влегоа во Парламентот во коалиција со СДСМ, сега пратениците на БЕСА ќе бидат независни

ШТО ИМ Е ПОЕНТАТА - Влегоа во Парламентот во коалиција со СДСМ, сега пратениците на БЕСА ќе бидат независни

ИМАШЕ САМО 22 ГОДИНИ: Moмче од Свети Николе почина од коронавирусот

ИМАШЕ САМО 22 ГОДИНИ: Moмче од Свети Николе почина од коронавирусот

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец