22 Јуни, 2018
0.3759
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ПРАВО НА АБОРТУС: Денес во оваа земја се гласа за отфрлање на страшните правила и казни за абортус

Објавено во: Свет 25 Мај, 2018

Конечно денес  3,2 милиони граѓани на Ирска коишто имаат право на глас ќе се изјаснуват на референдум за промени на ригорозните одредби за абортусот.

BBC пишува дека според сегашните законски решенија прекин на бременоста е дозволен само доколу таа го загрозува животот на мајката, а за илегален абортус се предвидува затворска казна од 14 години и токму поради оваа забрани огромен број на Ирки заминуваат во Велика Британија да направат абортус.

Целосната забрана на абортусот е воведена во 1983 година, а прекин на бременоста кога е загрозен животот на трудницата е дозволен со измени донесени во 2013 година.

Доколку укинувањето на осмиот амандман биде одобрено, ирската Влада најави дека ќе предложи закон со кој ќе се овозможува абортус до 12-та недела од бременоста.Можеби ќе ве интересира

Германија препорача датум за Македонија

Германија препорача датум за Македонија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

(ВИДЕО) Свештеник удри дете на крштевка затоа што плаче

(ВИДЕО) Свештеник удри дете на крштевка затоа што плаче

КАКО ДЕТЕ ПРОДАВАЛ ПЕРЕЦИ: Денес е моќен политичар кој се противи на Западот и Европа

КАКО ДЕТЕ ПРОДАВАЛ ПЕРЕЦИ: Денес е моќен политичар кој се противи на Западот и Европа

Во Германија бизнисот се намалува ако репрезентацијата губи

Во Германија бизнисот се намалува ако репрезентацијата губи

Грушко најавува поделби во Македонија

Грушко најавува поделби во Македонија