06 Декември, 2019
0.0458

Пред Европската комисија се вее македонското знаме

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2019

Пред седиштето на Европската комисија во Брисел утрово е поставено македонското знаме, иако земјава вчера не доби датум за старт на преговори со Европската Унија. 

Фотографијата на својот Твитер профил ја објави Махрин, кореспондент на угледниот „Фајненшл Тајмс“ од Брисел, кој пишува дека поставувањето на македонското знаме е во знак на солидарност со Македонија.

Bчера во Луксембург беше соопштено дека Франција не дала зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и Албанија, додека не се направат реформи на методологијата на преговарачкиот процес. Конечната одлука за тоа дали ќе добиеме датум за преговори или не, се очекува утре, кога на маса ќе седнат европските лидери. Македонија е во голема неизвесност, и покрај тоа што го реши спорот со името, кој претходно се наведуваше како пречка за евроинтеграциите. 


Можеби ќе ве интересира

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“