21 Јануари, 2021
0.0315

Пред Европската комисија се вее македонското знаме

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2019

Пред седиштето на Европската комисија во Брисел утрово е поставено македонското знаме, иако земјава вчера не доби датум за старт на преговори со Европската Унија. 

Фотографијата на својот Твитер профил ја објави Махрин, кореспондент на угледниот „Фајненшл Тајмс“ од Брисел, кој пишува дека поставувањето на македонското знаме е во знак на солидарност со Македонија.

Bчера во Луксембург беше соопштено дека Франција не дала зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и Албанија, додека не се направат реформи на методологијата на преговарачкиот процес. Конечната одлука за тоа дали ќе добиеме датум за преговори или не, се очекува утре, кога на маса ќе седнат европските лидери. Македонија е во голема неизвесност, и покрај тоа што го реши спорот со името, кој претходно се наведуваше како пречка за евроинтеграциите. 


Можеби ќе ве интересира

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците