27 Септември, 2020
0.0178

Предизборни вработувања под државна капа или реална потреба

Објавено во: Економија 27 Јануари, 2020

Намерно или случајно се објавуваат огласи за вработување во администрација.

За работа под државна палка деновиве се објавени дваесеттина огласи а опозицијата не ги изостави коментарите за ваквите потези опишувајќи ги како предизборен поткуп за гласови.

Факт е дека во месеците пред изборите значително пораснал бројот на огласи за вработување, а Алсат пренесува дека тој број е зголемен за дури 60% споредбено со остатокот од годината.

Сепак, за власта нема ништо спорно во огласите. Премиерот во техничката влада смета дека вработувањата се реална потреба на институциите и пред се тоа биле огласи за наставници со договор на дело за второто полугодие.

1,4 милијарди денари издвои владата за  Оперативниот план за вработување за 2020 година кој опфаќа  субвенционирање на микропретпријатијата, обуки за невработените лица и субвенции за плати а тој според очекувањата би требало да опфати  околу 12.000 лица.

Можеби ќе ве интересира

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари