27 Септември, 2021
0.0237

Предлог-закон за Совет за јавни обвинители за контрола над СЈО

Објавено во: Македонија 23 Јули, 2019

Покрај предлог-законот за Специјалното јавно обвинителство, на денешната владина седница ќе биде разгледан и нов законот за Советот на јавни обвинители кој треба да ја контролира неговата работа и да ги назначува специјалните обвинители.

На денешната седница, на предлог на Министерството за правда ќе биде разгледан нацрт-закон за јавно обвинителство, како и предлог-закон за Советот на јавни обвинители на РМВ, објави денеска Владата.

Одлуките за кадровските прашања на новоформираното Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција ќе ги носи Советот на јавни обвинители.. Со две третини од гласовите на Советот на јавни обвинители ќе може да се разреши и да се назначи нов лидер на ова ново СЈОМожеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот