21 Мај, 2018
0.3277
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Се очекуваат алармантни температури, нема да биде добро за човештвото

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Се очекуваат големи промени во температурите, многу топли лета и студени зими. 

Федор Месингер, првиот академик на САНУ од Втората светска војна вели дека народот е многу малку свесен што ни се случува со климата. 

„Климата повеќе не е иста како што била, и што побрзо го сфатиме тој глобален феномен, толку подобро за нас“- вели академикот.

Тој вели дека во наредните години не очекуваат летни температури кои до сега се уште не сме ги доживеале.

Пред 20 години максималните температури на Балканот биле 40,3 а во изминативе години се температурите над 42 степени. Температурите од годинава во година растат. 

Академикот објаснува дека минатиот јануари било многу студено на Дунав.

„Дунав се заледи, не паметам дека тоа некогаш се случило. А потоа ве прашува обичен човек: За какво глобално затоплување станува збор кога Дунав се заледи. Станува збор, за различно време и клима кои граѓаните тешко го разбираат“ - додава тој. 

Ако вака продолжиме нема да биде добро за човештвото, тврди академикот Месингер.

Oва не е прво вакво предупредување. За климатските промени и последиците се зборува постојано. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре