30 Јуни, 2022
0.0373

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Објавено во: Свет 27 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Естофекс (Европски систем за предупредување од бура) издаде предупредување од прв степен за итни случаи за јужните Алпи, за Балканот и јужна Русија. Предупредувањето од прв степен е издадено поради силни налети на ветер и силен град, според наводите на нивната веб-страница.

- Најавен е голем град и силни налети на ветер, заедно со невреме што ќе се движи кон југоисток во текот на вечерните и ноќните часови - стои во предупредувањето на веб-страницата „Естофекс“.

Променливо време со опасност од силен ветер и град, се очекува и на јужниот дел на Балканот, и кон Турција.

Студен фронт во наредните часови ќе се движи и над јужна Русија, а за балтичките земји и Белорусија се најавуваат и невреме со врнежи и грмотевици, како и засилен ветер, додека мала е можност за торнада. 

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

Smirnoff, Johnny Walker, Baileys... ЌЕ ГИ НЕМА НА РУСКОТО МЕНИ - познатиот производител на вотка ја напушта државата, се ќе заврши за шест месеци

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

ПУТИН ИМ ВРАТИ НА СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ, тоа би била одвратна глетка

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

НАТО ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СВЕТОТ - Кина ја повика Алијансата да не поттикнува новата Студена војна

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

„НАШАТА ВРСКА Е НА ПАУЗА“ Олена Зеленски - Не сум го видела два месеци, тешко ми беше да му објаснам на син ми каде е неговиот татко

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин