15 Јули, 2020
0.0255

Искра Коровешовска, главен и одговорен уредник на телевизија Алфа

Предвремените избори се очекувани, но јавноста очекуваше оставка од Заев

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Недобивањето датум беше јасно наговестено месеците пред јуни, не само од интервјуата на францускиот амбасадор Тимоние, ами и од други дипломати со ист таков дипломатски јазик. И да, беше јасно дека ЕУ додека не си го среди дворот нема ни да помисли да прима нови држави. Особено не по грешката со Бугарија и Романија. Аналогно на последното, беше реално дека Македонија нема да добие датум заради тоа што судството не се реформираше, не ни почна, а корупцијата во власта доживеа кулминација: Рекет, и Рекет 2... Бесмислено е да се обвинува ЕУ за недобивањето датум, таа никогаш тоа не го гарантираше дека ќе дојде со промената на името. Отворањето дипломатска војна со Франција и другите членки обвинувајќи ги за рампа на патот кон ЕУ е апсурд .

Предвремените избори се очекувани, иако јавноста чекаше оставка од премиерот. Сметам дека во време кога Македонија уште не поминала ни една  година од претседателските избори, ниту граѓаните ниту политичките тркачи се подготвени за ова. Но е неизбежно, и мандатот го има народот за да избере кому му верува и кој сака да го води.

Предноста несомнено е во рацете на опозицијата, со оглед на скандалите што непрестајно ја нишаат актуелната власт, но се ќе зависи од програмите на партиите. Народот сака стабилна економија и стабилен стандард, популистички навраќања и потсетувања на диктатури и слично нема да поминат. Тоа не ги измива долговите што државава ги таложи еднаш неделно, оти на крајот се наплаќаат преку граѓаните. Сега ќе бидат неопходни вистински економски реформски програми.


Можеби ќе ве интересира

Колку набљудувачи ги следат изборите?

Колку набљудувачи ги следат изборите?

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

MAКЕДОНИЈА ГЛАСА: Граѓаните ќе го изберат десеттиот парламентарен состав

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари