30 Јуни, 2022
0.0250

ПРЕГОВАРАА ПЕТ ЧАСА, НО НЕМА УСПЕХ - Турција и натаму се противи Шведска и Финска да влезат во НАТО

Објавено во: Свет 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Турција продолжува да се противи на влезот на Шведска и Финска во НАТО, а работите не се сменија доцна синоќа по повеќечасовните разговори меѓу турски, шведски и фински дипломати.

Според агенциите, турски, шведски и фински дипломати преговарале пет часа за противењето на Анкара за влез на Шведска и Финска во НАТО.

Портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин по средбата изјави дека процесот на проширување на Алијансата со скандинавските земји не е можен додека не се решат безбедносните грижи на Турција.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар