21 Февруари, 2019
0.2491
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Прекината „црната серија“ од гастарбајтерите, за прв пат по подолго време пуштија повеќе пари во татковината

Објавено во: Финансии 13 Јули, 2018

Македонските гастарбајтери за прв пат по шест години по ред успеаја да испратат повеќе пари во својата „матица“ и да ја прекинат „црната низа“ на долгогодишен надолен тренд на намалување на девизите кои ги трансферираат на домашните сметки.

Безмалку 315 милиони долари пратиле работници во земјава како лични дознаки од странство во цела 2017 година што според податоците на Светската банка оваа сума е за 25 милиони долари поголема од претходната година кога во земјава по тој основ влегле 290 милиони долари. 

Рекордот е забележан во 2011 година кога како лични дознаки се водат 434 милиони долари, но одтогаш па се до оваа година надолниот тренд на континуирано намалување не запираше се до пресметките оваа година.

Можеби ќе ве интересира

Дала отказ и сите пари ги вложила во бизнис

Дала отказ и сите пари ги вложила во бизнис

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија