26 Јануари, 2021
0.0173

Преку нова наградна игра Владата ќе ги „тера“ граѓаните да бараат фискални сметки

Објавено во: Економија 09 Октомври, 2019

Се крчка нова наградна игра чија цел според надлежните ќе биде да се крева свеста на уште повисоко ниво за барање фискални сметки.

Како што се соопштува наградната игра се вика „Мој ДДВ, моја награда“ а ќе ја спроведува  Државната лотарија .

Оваа наградна игра доаѓа по предлог на МФ и доби „амин“ од Владата на седница.

Ако сакате да бидете дел од оваа наградна игра ќе треба да барате задолжително и во истовреме да земате фискални сметки, а очекувањата на Владата се дека мерката ќе генерира дополнителни приходи за граѓаните.

Можеби ќе ве интересира

Дизелот поевтинува за половина денар, другите цени на горивата остануваат исти

Дизелот поевтинува за половина денар, другите цени на горивата остануваат исти

Доцнењето на законските измени го враќа проблемот со злоупотреба на екстра лесното гориво

Доцнењето на законските измени го враќа проблемот со злоупотреба на екстра лесното гориво

УГОСТИТЕЛИТЕ И ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ ВО ПЕТОК ЌЕ ГИ „КРОЈАТ“ НОВИТЕ МЕРКИ - главно е барањето за помош за плати на вработените

УГОСТИТЕЛИТЕ И ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ ВО ПЕТОК ЌЕ ГИ „КРОЈАТ“ НОВИТЕ МЕРКИ - главно е барањето за помош за плати на вработените

Се зголемува бројот на претплатници, интернет преку мобилна мрежа имаат 1.348 663 корисници

Се зголемува бројот на претплатници, интернет преку мобилна мрежа имаат 1.348 663 корисници

Министерството за финансии го објави јавниот повик за проектот „Купи куќа, купи стан“

Министерството за финансии го објави јавниот повик за проектот „Купи куќа, купи стан“

Оштетените штедачи на Еуростандард банка: Уставниот суд приоритетно да одлучува за нашето барање

Оштетените штедачи на Еуростандард банка: Уставниот суд приоритетно да одлучува за нашето барање

Предвремената и етапна исплата на пензиите започнува од утре

Предвремената и етапна исплата на пензиите започнува од утре

Новите пратеници со помалку патни трошоци, но сепак месечните исплати остануваат високи

Новите пратеници со помалку патни трошоци, но сепак месечните исплати остануваат високи

До кога ќе издржува буџетот: За пензии годинава над милијарда евра, во јули ново зголемување на пензиите

До кога ќе издржува буџетот: За пензии годинава над милијарда евра, во јули ново зголемување на пензиите