13 Август, 2020
0.0370

Престолнина од регионот прозвана поради загадениот воздух

Објавено во: Балкан 11 Декември, 2019

Еврокомисијата советува дека воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето. 

Бугарската престолнина Софија е на трето место во светот по загадувањето на воздухот, покажуваат податоците на светските агенции за мерење на квалитетот на воздухот. Според Европската агенција за животна средина, воздухот во Софија е со најголемо загадување и е реално опасен за човековото здравје.

Позагаден воздух дишат само во индискиот град Њу Делхи и пакистанскиот Лахоре, објави БГНЕС.

Податоците на европските агенции покажуваат дека најголемо загадување во Софија се случува во текот на ноќта, а пикот бил вечерта од недела кон понеделник. Податоците покажуваат дека иста или слична ситуација е евидентирана и во саботата, неделата, понеделникот и вчера, а загадувањето е големо и денеска.

Од Европската агенција за животна средина го оквалификуваа воздухот во Софија како „многу нездрав”, при што индексот на загадување е обоен во темновиолетово – што е највисок степен на загадување.

Софија денеска е 14-ти најзагаден град во светот. Но, и нашата земја има сериозни проблеми од аерозагадувањето. 

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција