23 Септември, 2018
0.3036
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

ПРЕСУДА ПРОТИВ J&J: Бебешката пудра предизвикала рак

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Пресудата од 117 милиони долари против Џонсон и Џонсон во корист на лицето кое изјави дека неговиот рак поврзан со азбест е предизвикан од долготрајната употреба на J & J's Baby Powder, отвора нов фронт за илјадници случаи во кои луѓето тврдат  дека широко користен производ предизвикал рак, велат правните експерти и тужителите.

Компанијата се бореше со повеќе од 6000 случаи во кои се тврдеше дека бебешката пудра и гелот за туширање( Shower to Shower) биле контаминирани и предизвикувале рак на јајници.

Меѓутоа пресудата од 117 милиони долари против компанијата отвора сомнеж за предизикување на нов вид рак, поврзан со азбест.

Сега пред тужителите е да докажат дека контаминираноста на бебешката пудра со азбест всушност предизвикува друг вид на рак освен на јајници, користејќи ги документите со кои располагаат за случаите со ракот на јајници.

J & J и Imerys Talc America, единица на Имерис СА (IMTP.PA), официјално кажаа дека ќе поднесат жалба на пресудата од Њу Џерси и  го негираат азбестот за кој се тврди дека е присутен во нивните производи или дека може да предизвика било каква форма на рак.

извор: Ројтерс


Можеби ќе ве интересира

ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ: Koга ќе ги поместиме стрелките на часовникот?

ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ: Koга ќе ги поместиме стрелките на часовникот?

Официјално: Огромна бројка загинати од ураганот Флоренс во САД

Официјално: Огромна бројка загинати од ураганот Флоренс во САД

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

ТУРИСТИ НЕ СЕ ОПУШТАЈТЕ: Оваа грешка ќе ви го „олесни“ џебот за 500 евра

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво