16 Декември, 2018
0.3035
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

ПРЕСУДА ПРОТИВ J&J: Бебешката пудра предизвикала рак

Објавено во: Свет 16 Април, 2018

Пресудата од 117 милиони долари против Џонсон и Џонсон во корист на лицето кое изјави дека неговиот рак поврзан со азбест е предизвикан од долготрајната употреба на J & J's Baby Powder, отвора нов фронт за илјадници случаи во кои луѓето тврдат  дека широко користен производ предизвикал рак, велат правните експерти и тужителите.

Компанијата се бореше со повеќе од 6000 случаи во кои се тврдеше дека бебешката пудра и гелот за туширање( Shower to Shower) биле контаминирани и предизвикувале рак на јајници.

Меѓутоа пресудата од 117 милиони долари против компанијата отвора сомнеж за предизикување на нов вид рак, поврзан со азбест.

Сега пред тужителите е да докажат дека контаминираноста на бебешката пудра со азбест всушност предизвикува друг вид на рак освен на јајници, користејќи ги документите со кои располагаат за случаите со ракот на јајници.

J & J и Imerys Talc America, единица на Имерис СА (IMTP.PA), официјално кажаа дека ќе поднесат жалба на пресудата од Њу Џерси и  го негираат азбестот за кој се тврди дека е присутен во нивните производи или дека може да предизвика било каква форма на рак.

извор: Ројтерс


Можеби ќе ве интересира

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

ЕКСТРЕМНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Подгответе се за Ел Нињо-метеоролози предупредија!

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

(ВИДЕО) Во Шпанија бик нападна девојче во количка, но се случи нешто неочекувано

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

Независни апликации пристапиле до фотографии на скоро седум милиони корисници

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ФОТО) Погледнете каков автомобил вози најстарата ќерка на Орбан

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

(ВИДЕО) Француската полиција го уби екстремистот од Стразбур

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата