27 Октомври, 2021
0.0193

Претепани тројца Срби на Косово?

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2021

Се појавија информации дека полицијата претепала тројца Срби на Косово. 

Косовската полиција денеска негираше дека нејзините припадници претепале тројца Срби во близина на преминот Брњак.

„По официјалните проверки, таквите информации се покажаа како невистинити, бидејќи на граничниот премин немаше запирања или контакт со ниту еден демонстрант, но полициската единица провери три камиони, односно нивните возачи кои возеа зад полицискиот конвој, загрозувајќи ја безбедноста“, објави косовската полиција.

Како што е наведено, „полицијата приведе, провери, а потоа ослободи тројца возачи од косовска националност, на кои им беше наложено да се пријават во полициската станица Јужна Митровица“.

Српската државна телевизија РТС, објави дека „двајца од тројцата Срби кои утрово беа претепани од припадниците на специјалните полициски единици Росу на административниот премин Брњак, се здобија со тешки телесни повреди и беа хоспитализирани на хируршкото одделение на КБЦ Косовска Митровица“.

Директорот на КБЦ Косовска Митровица Златан Елек за РТС рече дека „повредите што произлегуваат од ударите се најверојатно со кундаци од пушка и со нозе.

Веќе неколку денови има тензии, а проблем се регистарските таблички на возилата. 

Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот