05 Јуни, 2020
0.0260

Претседателот Пендаровски побара разрешување на Иванка Василевска

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2019

Претседателот Стево пендаровски побара разрешување на Иванка Василевска, инаку член на ИЗвршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, како претставник на Националниот совет за евроинтеграции.

Ваквиот потег на шефот на државата следуваше откако беше објавено дека таа се уште го претставува претседатело9т на Македонија како институција, иако беше предложена од претходникот Ѓорге Иванов во август 2017. 

Кабинетот на Пендаровски вече го извести претседателот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Северна Македонија, Илија Димовски.

Доцент д-р Александар Спасов, од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ е предложен како претставник на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија за член во Националниот совет за евроинтеграции.


Можеби ќе ве интересира

СКОПЈЕ ПОВТОРНО СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ: Денешната вкупна бројка повторно над 100 позитивни на Ковид-19

СКОПЈЕ ПОВТОРНО СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ: Денешната вкупна бројка повторно над 100 позитивни на Ковид-19

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

ОТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Можен датум 15. јуни, се ќе зависи од бројот на новозаразени

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

БУЈАР ОСМАНИ: Ве молам погледнете го видеото како се пренесува вирусот на заеднички ручек

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

ВИКЕНДИЦИТЕ ВО МАВРОВО И СТАНОВИТЕ ВО ОХРИД ПОЛНИ: Бесот ги натера да избегаат од карантинот

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

ПОСЛЕДЕН КАРАНТИН: Д-р. Виктор Исјановски за Фактор

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час