20 Април, 2024
0.0276

Пригожин тврди дека Зеленски и ЦИА му спремаат ликвидација

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Водачот на руската групата Вагнер, Евгениј Пригожин изјави дека е информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и ЦИА планираат да го убијат и вели дека тоа се смета за добра идеја.

„Да, бев информиран, ми рекоа од прес-службата. Идејата им е одлична. Се согласувам дека е време Пригожин да биде ликвидиран. Ако некој ми пријде, сигурно ќе помогнам“, рекол основачот на „Вагнер“, според неговата прес-служба на Телеграм.

Претседателот на „Ние сме заедно со Русија“, движењето на Владимир Рогов, како што пренесе ТАСС, рекол дека украинскиот претседател Володимир Зеленски разговарал со директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) на САД, Вилијам Барнс, кој го посети Киев минатата недела, за обидот за атентат врз основачот на групата Вагнер. 

На 20 месецов, координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека САД одлучиле да ја прогласат групата Вагнер за меѓународна криминална организација и наскоро ќе воведат нови санкции против групата.

Oд организацијата „Русија зад решетки“ велат дека групата Вагнер која се бори во Украина е пред колапс. Тврдат дека многу борци исчезнале или загинале, а од 50.000 само уште 10.000 се борат.

Можеби ќе ве интересира

ЦУК: Oд Унгарија со хеликоптер е донесен наш државјанин кој доживеал мозочен удар

ЦУК: Oд Унгарија со хеликоптер е донесен наш државјанин кој доживеал мозочен удар

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

ЗА ТРИ ГОДИНИ: Триста илјади Полјаци од странство се вратиле дома

ЗА ТРИ ГОДИНИ: Триста илјади Полјаци од странство се вратиле дома

ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД ИЛЈАДА ВОЈНИЦИ: САД ја повлекуваат војската од Нигер

ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД ИЛЈАДА ВОЈНИЦИ: САД ја повлекуваат војската од Нигер

ДЕТЕ ВО ТЕКСАС СЕ ЗАКАНУВАЛО НА СОУЧЕНИК: Во полиција открило дека пред две години убило човек

ДЕТЕ ВО ТЕКСАС СЕ ЗАКАНУВАЛО НА СОУЧЕНИК: Во полиција открило дека пред две години убило човек

ЗАГИНА ПРИ НАПАД СО ДРОН: Во Украина е убиен руски новинар

ЗАГИНА ПРИ НАПАД СО ДРОН: Во Украина е убиен руски новинар

(ВИДЕО) УКРАИНА ГО ГАЃАШЕ БЕЛГОРОД: Загинаа две лица

(ВИДЕО) УКРАИНА ГО ГАЃАШЕ БЕЛГОРОД: Загинаа две лица

ГАЗА: На секои 10 минути едно дете е убиено или повредено

ГАЗА: На секои 10 минути едно дете е убиено или повредено

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ЧОВЕК СЕ ЗАПАЛИ ПРЕД СУДОТ ВО ЊУЈОРК: Ова се случи откако е објавено дека е избрана порота за случајот против Трамп

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ЧОВЕК СЕ ЗАПАЛИ ПРЕД СУДОТ ВО ЊУЈОРК: Ова се случи откако е објавено дека е избрана порота за случајот против Трамп