27 Септември, 2021
0.0201

ВАКЦИНИТЕ НОСАТ ГОЛЕМИ ПАРИ: Приходите од продажбата на АстраЗенека и се зголемија тројно во првото полугодие, на 1,2 милијарди долари

Објавено во: Свет 01 Август, 2021

Вакцината против ковид-19 на АстраЗенека донесе 1,2 милијарди американски долари (900 милиони фунти) во првата половина од оваа година, при што продажбата се зголеми за трипати во вториот квартал во однос на првиот, но нејзината заработка остана значително под онаа на американскиот ривал „Фајзер“.

Најголемиот британски производител на лекови откри дека генерирал 894 милиони долари од продажба на вакцини во три месеци до крајот на јуни, по 275 милиони долари во првите три месеци од годината. Оваа компанија како што е познато вети дека ќе ги обезбеди вакцините, што ги разви со Универзитетот Оксфорд, на непрофитна основа за време на оваа пандемија.

Бројките дојдоа еден ден откако „Фајзер“ рече дека заработила 7,8 милијарди долари од вакцината што ја разви со германската „Бионтек“ во вториот квартал, што двојно го зголеми својот приход од 3,5 милијарди долари во првиот квартал. Ја зголеми прогнозата за продажба на вакцината за 2021 година на 33,5 милијарди долари од 26 милијарди долари, бидејќи варијантата Делта брзо се шири и научниците дебатираат дали на луѓето ќе им требаат засилувачки дози. 

Фајзер и Бионтек ја изменија својата mRNA вакцина за да ја погодат варијантата Делта и следниот месец ќе започнат со тестирање на модифицираната вакцина врз луѓето.

Модерна ќе открие следниот четврток колку заработила од вакцините помеѓу април и јуни. Американската компанија за лекови доби 1,7 милијарди долари од продажба на својата вакцина во периодот помеѓу јануари и март, што и помогна да го оствари првиот квартален профит од основањето во 2010 година. Во мај, фирмата предвиде приходи од 19,2 милијарди американски долари од вакцината оваа година, но тоа проценката може да порасне следната недела.

GlaxoSmithKline во средата објави 276 милиони фунти, главно од продажбата на нејзиниот додаток што ја зголемува ефикасноста на вакцините на други производители на лекови. 

AstraZeneca рече дека околу 572 милиони американски долари од продажбата на вакцини доаѓа од Европа во текот на првата половина на 2021 година, во период кога компанијата беше вовлечена во судска битка со Европската комисија поради доцнење на испораката и дополнителни 455 милиони долари од пазарите во развој.

Вкупните приходи на фирмата пораснаа за 23 отсто до 15,5 милијарди долари во првата половина од годината, поттикнати од новите лекови, победувајќи ги очекувањата на аналитичарите. Со исклучок на продажбата на вакцини приходите се зголемија за 14 отсто до речиси 14,4 милијарди долари. Добивката пред оданочување се зголеми за 25 отсто до 2,4 милијарди долари. Компанијата ги зголеми прогнозите за продажба и профит за оваа година по стекнувањето на американската фирма Алексон од 39 милијарди долари, специјализирана за лекови за ретки болести.

AstraZeneca ја одложи својата апликација до американските регулатори за одобрување на вакцината за втората половина на оваа година. Главниот извршен директор Паскал Сориот рече: „Едноставниот одговор е, тоа е важна вакцина. И ние веруваме дека може да игра улога во иднина, затоа сакаме да поднесеме документи и да добиеме одобрување за тоа “.

Поднесувањето е одложено затоа што Администрацијата за храна и лекови на САД побара големи збирки податоци, вклучително и од објавување во Велика Британија и на други места.

Извор: Гардијан

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења