12 Август, 2022
0.0222

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

Објавено во: Балкан 25 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

По резултатите од токсиколошките наоди, кои беа објавени пред неколку дена, за „Блиц“ се огласи пријател на починатиот Матеј Периш. За него имал само пофални зборови, но открил и дека Мaтеј, и покрај се, понекогаш знаел да конзумира опијати. Според него, другарите кои кобниот ден биле во Белград со Матеј во потрагата по сплиќанецот во полиција рекле дека Матеј кобната ноќ земал наркотици.

„Матеј беше прекрасен човек, но земаше нешто од време на време. Многу млади луѓе на негова возраст го прават тоа. За жал, се чини дека го чинеше живот. Знаев дека и тој зеде нешто таа кобна ноќ, бидејќи така рекоа момците што беа со него, но јас не сакав да го објавам, не сакам да се мешам и да зборувам многу за сето ова, бидејќи знам дека ќе има некои тужби поради сето ова. Најважно ни беше да го најдеме Матеј“.

Таткото на Матеј, Ненад Периш, по објавувањето на резултатите од токсикологијата зборуваше за Јутарњи лист каде што рече дека „никогаш, но никогаш, Матеј не се поврзал и не може да се поврзе со уживањето во некои опијати, како што веќе кажал претходно“.

„Мислам дека требаше да ја почитуваме приватноста, а не да дознаеме од медиумите. Малку ми е чудно, а што да коментирам сега. Она што го кажав на почетокот: клучот е што камерите на клубот Готик не беа вклучени, па не знаеме што всушност се случило таму. И тоа ќе остане тајна и таму отиде во гроб приказната со Матеј. Жал ми е што не добив официјална информација за резултатите од обдукцијата. Иако верувам дека моите колеги од Белград правеле се според правилата на професијата. И јас сум хемичар и знам колку е тешко да се земаат примероци и да се направи анализа и верувам во тоа што тие и белградската полиција го направија и им благодарам уште еднаш за тоа. Се надевам дека има протоколи и дека овој наод ќе ми биде доставен. Тој наод и начинот на кој ја направиле анализата и мене тоа многу ме интересира“, изјави Ненад Периш.

Во телото на Матеј Периш (27) од Сплит биле пронајдени траги од наркотици и алкохол, иако телото било во вода речиси шест месеци.

Вишото јавно обвинителство Белград утврди дека нема основи на сомнение дека смртта на хрватскиот државјанин Матеј Периш (27) е последица на кривичното дело, имајќи ги предвид сите околности од неговото исчезнување ноќта на 30 и 31 декември, 2021. 

Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала