20 Септември, 2018
0.3059
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Приказната на чичко Кирил: Тешко е ама преживувам со 300 денари дневно

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2018

Поминуваш низ градскиот плоштад во Скопје и низ целата таа гужва од луѓе, слушаш звук на гитара кој ги смирува сите тензии... Дали асфалтот врие од +30 степени, или се подготвува пороен дожд како оние по кои ги запаметивме изминативе недели.. тој смирувачки звук на гитара, прави сета таа бучава да звучи убаво.

Глас на човек со ведри очи, ја придружува гитарата во својата песна, додека вредните раце „дрнкаат“ по старите жици. Сега ќе наполни 55 години, а веќе повеќе од половина од својот животен век заработува од својата прва и вечна љубов - музиката. Името му е Кирил Стојковски, местото на живеење негде низ Скопје во куќа со својата ќерка која можеби еден ден ќе биде врвна докторка.


Кирил е скромна уметничка душа заљубена во музиката, која на секое фрлање паричка во неговиот куфер, ќе ви упати топла насмевка и искрено - „Благодарам“.

- Сам ја учев музиката, во главно вака на улица.. самоук сум. Цели 10 години бев низ Европа, шетав по градови и исто свирев на улица. Сега сум тука. На почетокот е мачно, но кога музиката ќе те понесе се заборава и на климатски услови и на сѐ... тоа ми е мотивација, со музика е секогаш убаво да се работи, било да е студено, било да е топло - вака ја започнува својата животна приказна, уличниот музичар Кирил.

Целата приказна на Женски магазин, читајте ја тука.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

ПОЛИЦИЈАТА ТРАГА ПО НИВ: Македонци си го киднапирале бебето во Франција

Што крие снимката за апсењето на Љубе Бошкоски која за прв пат е презентирана?

Што крие снимката за апсењето на Љубе Бошкоски која за прв пат е презентирана?

(ФОТО) СЕ СРЕТНАА Шекеринска и Урсула Фон дер Лаjeн: Колешките министерки со сличен стајлинг

(ФОТО) СЕ СРЕТНАА Шекеринска и Урсула Фон дер Лаjeн: Колешките министерки со сличен стајлинг

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Трајко се јави за референдумот и уставните измени

Математиката во Македонија може да продолжи со нови учебници

Математиката во Македонија може да продолжи со нови учебници

ОФИЦИЈАЛНО: МТСП открива кој живеел во станот во Скопјанка каде беа евакуирани жители

ОФИЦИЈАЛНО: МТСП открива кој живеел во станот во Скопјанка каде беа евакуирани жители

(ВИДЕО) РАСФРЛАНИ ПЕЛЕНИ, СМЕТ, ОТПАДОЦИ: Ваква слика затекната во станот во Скопјанка

(ВИДЕО) РАСФРЛАНИ ПЕЛЕНИ, СМЕТ, ОТПАДОЦИ: Ваква слика затекната во станот во Скопјанка

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Позната листата на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се декларираа дека нема да гласаат за уставни промени

Минчо Јорданов повикан во суд

Минчо Јорданов повикан во суд