21 Февруари, 2019
0.2436
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Приказната на чичко Кирил: Тешко е ама преживувам со 300 денари дневно

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2018

Поминуваш низ градскиот плоштад во Скопје и низ целата таа гужва од луѓе, слушаш звук на гитара кој ги смирува сите тензии... Дали асфалтот врие од +30 степени, или се подготвува пороен дожд како оние по кои ги запаметивме изминативе недели.. тој смирувачки звук на гитара, прави сета таа бучава да звучи убаво.

Глас на човек со ведри очи, ја придружува гитарата во својата песна, додека вредните раце „дрнкаат“ по старите жици. Сега ќе наполни 55 години, а веќе повеќе од половина од својот животен век заработува од својата прва и вечна љубов - музиката. Името му е Кирил Стојковски, местото на живеење негде низ Скопје во куќа со својата ќерка која можеби еден ден ќе биде врвна докторка.


Кирил е скромна уметничка душа заљубена во музиката, која на секое фрлање паричка во неговиот куфер, ќе ви упати топла насмевка и искрено - „Благодарам“.

- Сам ја учев музиката, во главно вака на улица.. самоук сум. Цели 10 години бев низ Европа, шетав по градови и исто свирев на улица. Сега сум тука. На почетокот е мачно, но кога музиката ќе те понесе се заборава и на климатски услови и на сѐ... тоа ми е мотивација, со музика е секогаш убаво да се работи, било да е студено, било да е топло - вака ја започнува својата животна приказна, уличниот музичар Кирил.

Целата приказна на Женски магазин, читајте ја тука.

Можеби ќе ве интересира

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“