14 Јули, 2020
0.0438

ПРИЛЕПЧАНИ СЕ ЖАЛАТ: Пречистителната станица им ги набилда сметките за вода

Објавено во: Економија 15 Ноември, 2019

Прилепчани се жалат дека плаќаат високи сметки за вода, или како што велат само во Прилеп, сметка за вода, може да чини повеќе од сметка за струја.

Раскажуваат дека едно четиричлено семејство за вода плаќа од 1.000 до 1.500 денари месечно.

„Имаме пречистителна станица, за која до пред две години плаќаше општината, а сега на сметките се додадени уште по 18 денари од кубик вода, и нив мора да ги плаќаат домаќинствата. Но, тоа е реалноста“, вели жител на Прилеп.

Елизабета З. вели дека сите се жалат за високите сметки за вода, но и за другите сметки кои се вивнаа, а платите се исти. Додава дека дури и со новото покачување на минималецот, на граѓанинот ништо нема да му остане.

„На работа минимално трошиме вода, а плаќаме 650 денари, а дома по 1.000 денари за четири члена. Сите што ги познавам се жалат. Од плата нема ништо за граѓанинот, само преживување. При тоа не е само вода, треба и други сметки да се платат. Зошто се толкави сметките за вода јас лично не сум информирана“, објаснува таа,

Од јавното комунално претпријатије „Водовод и канализација“ од Прилеп објаснуваат дека потрошувачите мора да плаќаат тарифа за пречистителната станица, но додаваат дека сепак услугите се поевтини за разлика од други општини каде исто така има пречистителни станици.

„Нема зголемување на цената на водата, туку се работи за тарифа за пречистителна станица. За три услуги, водоснадбување, канализација и прочистување се плаќаат по 48 денари за метар кубен. Пречистителната станица работи од лани, но уште кога се работел проектот е потпишано дека тарифата ќе ја плаќаат граѓаните“, велат од „Водовод и канализација“.

Инаку цената на водата за разлика од минатото сега ја утврдува Регулаторната комисија.

Сметките за вода во Прилеп поттикнаа повеќе партиски преписки годинава.

ВМРО-ДПМНЕ ја бранеа тезата дека е скапо за граѓаните, и дека СДСМ излажале кога ветувале пониски сметки за вода, додека од СДСМ им одговараа дека социјално ранливите семејства сепак, добиваат субвенции на сметките за вода. 

Сања Атанасовска

Foto: Shutterstock

Можеби ќе ве интересира

Од денеска повторно поскапени горива

Од денеска повторно поскапени горива

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

ЗАГРОЗЕНИ СЕ НАЈМАЛКУ 5.000 РАБОТНИ МЕСТА: Ја живееме најлошата туристичка година во една деценија

ЗАГРОЗЕНИ СЕ НАЈМАЛКУ 5.000 РАБОТНИ МЕСТА: Ја живееме најлошата туристичка година во една деценија

Лани 280 милиони денари за одржување на системот за пренос на гас во Македонија

Лани 280 милиони денари за одржување на системот за пренос на гас во Македонија

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари