17 Јануари, 2019
0.2508

ПРИМЕР ОД СОСЕДСТВОТО: Секој трет жител се занимава со овој бизнис

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2018

По бројот на кошници во однос на бројот на жители, Србија е на врвот во светот. 

Прв е градот Неготин каде секој трети граѓанин се занимава со пчеларство, а имаат 15.000 кошници. 

Квалитетниот мед го продаваат во странство. 

Веќе десет години нивниот мед завршува на европскиот пазар, но тоа не одело лесно, и пласман обезбедиле поради квалитетот. 

Пчеларите во овој град се занимаваат и со генетска селекција на пчели. 

Се смета дека пред нивниот мед по квалитет е само оној кој е произведен во Нов Зеланд. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе го убеди ли Хан Косово да ги повлече таксите за Србија?

Ќе го убеди ли Хан Косово да ги повлече таксите за Србија?

Уште еден сосед се вооружува

Уште еден сосед се вооружува

Владата на Ципрас ја доби довербата на пратениците

Владата на Ципрас ја доби довербата на пратениците

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ: Хрватскиот премиер Пленковиќ тргна да се тепа со пратеник

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ: Хрватскиот премиер Пленковиќ тргна да се тепа со пратеник

ДАЧИЌ ЌЕ МУ ПЕЕ: Но, што ќе јаде Путин во Белград?

ДАЧИЌ ЌЕ МУ ПЕЕ: Но, што ќе јаде Путин во Белград?

(ФОТО) Путин во Србија има село со 12 куќи

(ФОТО) Путин во Србија има село со 12 куќи

Дачиќ само што не се степал со овој политичар

Дачиќ само што не се степал со овој политичар

ЛАВРОВ ПРАШУВА: Легитимна ли е промената на уставното име на Македонија?

ЛАВРОВ ПРАШУВА: Легитимна ли е промената на уставното име на Македонија?

КОЈ ЌЕ ГО ЧУВА ВО СРБИЈА: Обрач од руски „духови“ - утре од агентите на Путин може да купите и овошје а да не сте свесни

КОЈ ЌЕ ГО ЧУВА ВО СРБИЈА: Обрач од руски „духови“ - утре од агентите на Путин може да купите и овошје а да не сте свесни