23 Октомври, 2018
0.3144
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Принцот повикува на помош големи имиња: Никнува мега град на иднината

Објавено во: Финансии 11 Октомври, 2018

Саудиска Арабија доведува големи имиња за да добие совети на еден од најамбициозните проекти - изградба на футуристички мега град.

Коосновачот на Убер Тревис Каланик, директорот на Софтбанк Масаиоши Сон, неколку претставници на фондови, членот на УО на Фејсбук Марк Андерсон ... се некои од личностите кои се согласиле да работат како претставници на проектот.

Меѓутоа, ниту еден не сака да открива детали.

И додека тие се јавно на листата на проектот вреден 500 милијарди долари, познат како НЕОМ, некои други не сакаат нивното име да се поврзува за него. Меѓу таквите се, еден од директорите на Гугл, потоа Ернес Монис кој работел во администрацијата на Обама.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман го најави градот НЕОМ пред година дена. Градот е еден од главните цели во неговиот план за опоравување „Визија 2030“.

Саудијците пред почетокот на изградбата мора да одговорат на многу прашања меѓу кои и што е со исчезнатиот новинар. А дека членовите на идната работна група се и тоа како добро избрани, зборува претходното вложување на државниот фонд во секоја од горенаведените компании.


(Foto: Getty images)


Можеби ќе ве интересира

ИВАНОВ ГО ЧЕСТИТА ПРАЗНИКОТ: Историјата ги презира страшливите и поткупливите

ИВАНОВ ГО ЧЕСТИТА ПРАЗНИКОТ: Историјата ги презира страшливите и поткупливите

НОВ ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Месечно 1800 евра без многу мака

НОВ ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Месечно 1800 евра без многу мака

Турканици по талони: Секој сака да ја добие највредната лотариска награда во историјата

Турканици по талони: Секој сака да ја добие највредната лотариска награда во историјата

Алити: Песимизмот и неизвесноста се непријатели на пазарот на капитал

Алити: Песимизмот и неизвесноста се непријатели на пазарот на капитал

Имал добро платена работа во Швајцарија, но се вратил и не жали

Имал добро платена работа во Швајцарија, но се вратил и не жали

ТОП 25: Земји кои се најдобри за почнување на бизнис

ТОП 25: Земји кои се најдобри за почнување на бизнис

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично