16 Февруари, 2019
0.3759
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Принцот повикува на помош големи имиња: Никнува мега град на иднината

Објавено во: Финансии 11 Октомври, 2018

Саудиска Арабија доведува големи имиња за да добие совети на еден од најамбициозните проекти - изградба на футуристички мега град.

Коосновачот на Убер Тревис Каланик, директорот на Софтбанк Масаиоши Сон, неколку претставници на фондови, членот на УО на Фејсбук Марк Андерсон ... се некои од личностите кои се согласиле да работат како претставници на проектот.

Меѓутоа, ниту еден не сака да открива детали.

И додека тие се јавно на листата на проектот вреден 500 милијарди долари, познат како НЕОМ, некои други не сакаат нивното име да се поврзува за него. Меѓу таквите се, еден од директорите на Гугл, потоа Ернес Монис кој работел во администрацијата на Обама.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман го најави градот НЕОМ пред година дена. Градот е еден од главните цели во неговиот план за опоравување „Визија 2030“.

Саудијците пред почетокот на изградбата мора да одговорат на многу прашања меѓу кои и што е со исчезнатиот новинар. А дека членовите на идната работна група се и тоа како добро избрани, зборува претходното вложување на државниот фонд во секоја од горенаведените компании.


(Foto: Getty images)


Можеби ќе ве интересира

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија