25 Јануари, 2020
0.0218

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто

Објавено во: Свет 16 Август, 2019

Израел одлучи да не дозволи посета на американските конгресменки Рашиди Тлаиб и Илхани Омар, изјави денеска Ципи Хотовели, заменичка на израелскиот министер за надворешни работи.

„Одлуката е донесена. Одлуката е дека не можеме да им дозволиме да влезат на конгресменките Рашид Тлаиб и Илхани Омар“, изјави Ципи Хотовеи, заменик министер за надворешни работи на Израел.

Оваа земја одлучи да не дозволи посета на „проблематичните“конгресменки во Израел на барање на американскиот претседател, Доналд Трамп, кој претходно оцени дека Ираел ќе покаже слабост, доколку дозволи на конгресменките да ја посетат светата земја.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја потврди забраната за влез и рече дека ниту една земја во светот не го почитува Конгресот како Израел, но додаде дека законот во Израел им забранува на луѓето кои работата на бојкотот на Израел, влез во земјата..

"Нивниот план за посета го добивме пред само неколку дена и беше јасно дека тие планирале патување чија единствена цел била да го поддржат бојкотот и колапсот на израелскиот легитимитет. Значи, на пример, тие ја наведоа дестинацијата како „Палестина" , а не" Израел ", рече тој.  Нетанјаху, додаде дека американската конгресменка не побарала средба со ниту еден израелски функционер.
Можеби ќе ве интересира

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство