03 Октомври, 2023
0.0243

Проблемите со снабдувањето „удрија“ по продажбата на германски автомобили во јуни

Објавено во: Економија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Продажбата на германски автомобили нагло падна во јуни бидејќи секторот е погоден од проблеми со снабдувањето, пишува enca.

Регистрациите на нови автомобили во најмоќната европска економија паднаа за 18,1 отсто на годишно ниво на 224.558 единици во јуни, се вели во соопштението на федералната транспортна управа KBA.

Продажбата на нови автомобили веќе падна за 10,2 отсто во мај и за 21,5 отсто во април.

Нешто повеќе од 1,2 милиони автомобили се регистрирани во Германија во првата половина на 2022 година, 11 отсто помалку отколку во истиот период минатата година.

Производителите на автомобили веќе се бореа со проблеми со снабдувањето во 2021 година, што доведе до прекини на производството и пад на продажбата.

Тие проблеми опстојуваа во последниве месеци бидејќи затворањето во Кина и избувнувањето на војната во Украина создадоа тешкотии во набавката на клучните компоненти.

Немаше „никаков знак“ дека пазарот ќе се сврти во втората половина од годината, рече аналитичарот на EY, Питер Фус.

Покрај проблемите со понудата, зголемената инфлација ја ограничува „подготвеноста за купување“ на потрошувачите и инвестицискиот апетит на компаниите, рече тој.

Можеби ќе ве интересира

„ИНФЛАЦИЈАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ“: Веќе бележи надолен тренд во светот, еве какви се очекувањата за Македонија

„ИНФЛАЦИЈАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ“: Веќе бележи надолен тренд во светот, еве какви се очекувањата за Македонија

Од денеска аукција за зелената обврзница, ќе следуваат и проектни обврзници

Од денеска аукција за зелената обврзница, ќе следуваат и проектни обврзници

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?