18 Мај, 2021
0.0275

Процесот на обединување на Србите започна, вели Вулин

Објавено во: Балкан 01 Мај, 2021

Процесот на обединување на Србите започна и нема да може да се запре, вели 

српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин. 

Тој  рече дека „никому не му пречеше фактот дека Германците се обединија и со тоа ја завршија ревизијата на резултатите од Втората светска војна, но им пречи што Србите сакаат да живеат во една држава“.

„Верувам дека создавањето на српскиот свет го решава националното прашање на Србите, дека го запира ширењето на „Голема Албанија“, им гарантира на Србите дека геноцид врз нив никогаш нема да се повтори, и пред сè обезбедува долготраен мир на Балканот“, изјави Вулин за „Вечерње новости“. 

Вели дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ и тој се „соборци, но не е невообичаено да не мислат исто“.

Во изминатиов период, во регионот беа актуелни два нон пејпери, од кои едниот се однесува за БиХ и Косово, а другиот исклучиво на поделба на Косово. САД и Европа порачаа дека промена на границите во регионот води кон нестабилност. Во БиХ дури се споменуваше и нова војна доколку се чепне во границите. 

Можеби ќе ве интересира

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Се создаде забуна, грчки сој не постои

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Лекар тврди дека коронавирусот остава последици врз срцето

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ИКЕА ГИ ПОВЛЕКУВА ОВИЕ ЧИНИИ И ШОЉИ - има ризик од кршење и изгореници

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО - пороен дожд направи хаос во Белград

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ - Вучиќ објави видео на инстаграм

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува

НАПНАТО НА БРДО БРИОНИ: Вучиќ до Османи - обидете се да постигнете договор, а заканите со тужби се како да плашите мечка со мува