21 Јануари, 2019
0.2938
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Проект вреден 110 милиони евра: Колку време ќе се гради автопатот Скопје-Блаце

Објавено во: Економија 12 Јануари, 2019

110 милиони евра е сумата која се предвидува за проектот за изградба на автопатот Скопје-Блаце. 

Овој автопат ќе биде долг 12,5 км и ќе се вози по три ленти во двата правци.

Поголем дел од парите со кои ќе се гради овој автопат преку кој од Скопје до Приштина ќе се вози за 45 минути а не како досега за два ипол часа , се кредит од Европскат банка за обнова и развој, додека дел се грант од ЕУ,  а дел има  од буџетот на Државни патишта.

Според најавите на надлежните следниот месец ќе се објави тендерот за првата делница, по што ќе отпочнат градежните активности а според роковите кои ги имаат зацртано од Министерството за транспорт и врски се автопатот да е завршен до 2023 година.

Стартот на проектот е значаен од повеќе аспекти, но клучен е бизнис-факторот, со оглед дека Косово е еден од најзначајните трговски партнери на Македонија: 

„Годишната трговска размена со Косово е околу половина милијарда евра, при што Македонија има значителен суфицит. Затоа е многу важно да имаме автопат за да може нашите трговци да испорачуваат стока во Косово“, изјави Османи.

Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата