18 Мај, 2021
0.0286

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Универзитетскиот професор Дејан Трајкковски во неговата последна статистичка анализа која ја објави на својот профил на Фејсбук укажува дека во Македонија е достигнат пикот на третиот бран од Ковид-19. Тоа го потврдуваат бројот на новозаразени на дневна основа кој е во постојан пад.

Универзитетскиот професор Дејан Трајкковски во неговата последна статистичка анализа која ја објави на својот профил на Фејсбук укажува дека во Македонија е достигнат пикот на третиот бран од Ковид-19. Тоа го потврдуваат бројот на новозаразени на дневна основа кој е во постојан пад.

Сепак, неговата анализа покажува дека бројот на болничките денови пак е многу поголем, односно, лекувањето на хоспитализираните пациенти трае многу подолго во однос на преходниот бран на корона вирусот.

-Останува да се надеваме дека пролонгираното време на лекување ќе донесе повеќе излекувани отколку починати. Впрочем, така кажуваат и светските статистики за подолготрајното лекување, пишува професорот Трајковски во објавата. 


Можеби ќе ве интересира

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

РЕКТОРОТ ЈАНКУЛОВСКИ: Етичкиот кодекс на УКИМ има одредби од превентивен карактер

РЕКТОРОТ ЈАНКУЛОВСКИ: Етичкиот кодекс на УКИМ има одредби од превентивен карактер

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме