16 Февруари, 2020
0.0184

ПРОФИТИРАА ОД КРИЗАТА ВО ИРАН: Од златото заработија 20 милиони долари

Објавено во: Економија 17 Јануари, 2020

За неполни два месеци, Србија заработила 20 милиони долари од златото, иако не мрднала со прст. 

Се работи за нешто многу едноставно. При крајот на октомври купиле девет тони злато, кое денес вреди 20 милиони долари повеќе од тогаш. 

Пред два месеци, Народната банка купи злато на меѓународниот пазар, на иницијатива на српскиот претседател, Александар Вучиќ, а поради кризата во Иран, цената рекордно скокна и уште расте, пишува српски Курир

Многу скептици во Србија не веруваа дека купувањето на овој племенит метал на краток рок ќе донесе пари. За овој потег се побуни опозицијата. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто стагнира германската економија?

Зошто стагнира германската економија?

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ГРЦИТЕ МИНИМАЛНО ГИ УПОТРЕБУВААТ: Црногорците ќе воведат казни за пластични кеси

ПОСКАПО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК, ПОЕВТИНО МЕСО: Поскапе животот во Македонија

ПОСКАПО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК, ПОЕВТИНО МЕСО: Поскапе животот во Македонија

ПОШТА СЕ ПРАВДА ЗА ФРАПАНТНИТЕ 280 ВРАБОТУВАЊА - имале одлив на кадри

ПОШТА СЕ ПРАВДА ЗА ФРАПАНТНИТЕ 280 ВРАБОТУВАЊА - имале одлив на кадри

Прават милиони евра од трговија со отпад! Кои се тие?

Прават милиони евра од трговија со отпад! Кои се тие?

Владата на оглас бара директор на Агенцијата за странски инвестиции

Владата на оглас бара директор на Агенцијата за странски инвестиции

Дел од компаниите наплаќаат повеќе: Министерството за финансии досега не изрекло казни за „брзи кредити“

Дел од компаниите наплаќаат повеќе: Министерството за финансии досега не изрекло казни за „брзи кредити“

НЕПЛАЌАЧИ НА ДАНОК: Кој ја трупа листата на УЈП

НЕПЛАЌАЧИ НА ДАНОК: Кој ја трупа листата на УЈП

ПАРИ ЗА НАЈЗАГАДЕНИТЕ МЕСТА: Кои граѓани ќе имаат предност за инвертори

ПАРИ ЗА НАЈЗАГАДЕНИТЕ МЕСТА: Кои граѓани ќе имаат предност за инвертори