16 Февруари, 2019
0.3546
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Прогласени првите стипендисти на Охридска банка Сосиете Женерал - победници на конкурсот „Имаш ли жичка за музика“

Објавено во: Мои пари 08 Ноември, 2018

Охридска банка Сосиете Женерал, организираше концерт во Македонска филхармонија со младите финалисти од конкурсот „Имаш ли жичка за музика“. Свој настап имаа осум финалисти, од кои двајца ги понесоа признанијата на вечерта. 16-годишниот Арда Мустафаоглу, беше прогласен за победник на конкурсот и прв стипендист на Охридска банка Сосиете Женерал. Арда стана Член на Клубот на таленти на Банката и добитник на годишна стипендија во износ од 100.000 денари. Посебна награда за препознаен потенцијал за иден развој и беше доделена на 15-годишната Наоми Георгиевска, која исто така беше прогласена за Член на клубот на таленти на Охридска банка Сосиете Женерал, и добитник на годишна стипендија од 50.000 денари. 

На конкурсот „Имаш ли жичка за музика“ се пријавија 60 млади инструменталисти, а врз база на јасно поставени критериуми беа одбрани 8 финалисти кои имаа можност својот талент да го претстават пред исполнетата Камерна сала во Македонската Филхармонија. 

Изборот на победниците беше направен со помош на стручна жири комисија составена од професорите Милица Шкариќ, Страшо Темков и Владимир Костов. 

ОБСГ Клуб на таленти, како концепт, функционира на база на конкурси кои се објавуваат во текот на годината на одредена тема. За секој објавен конкурс во рамки на овој клуб, Банката како основач, заедно со однапред дефинирано стручно жири, избира финалисти и победник кој ќе биде финансиски награден и поддржан од страна на Банката. 

Првиот конкурс на Банката во рамки на Клубот на таленти беше токму конкурсот „Имаш ли жичка за музика“. Охридска банка Сосиете Женерал како општествено-одговорна компанија, и понатаму ќе продолжи да издвојува значаен износ на финансиски средства, насочувајќи ги во различни области како култура, спорт, образование итн., секогаш барајќи таленти и потенцијали на кои им е потребна поддршка за развој на својот талент, доедукација и усовршување во својата насока, се со цел да помогне во развојот на сите млади кои покажуваат потенцијал во одредена насока.


Можеби ќе ве интересира

Дефектот на Јани Лукаровски е саниран

Дефектот на Јани Лукаровски е саниран

Самсунг го претстави новиот стилски Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e)

Самсунг го претстави новиот стилски Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e)

Најава за прекинато водоснабдување во недела

Најава за прекинато водоснабдување во недела

Се што ни е судено, ќе ни дојде - ако направиме место да го примиме

Се што ни е судено, ќе ни дојде - ако направиме место да го примиме

Саниран дефектот на ул.Новопроектирана

Саниран дефектот на ул.Новопроектирана

„Нетфликс“, „Дримворкс“, „Картун нетворк“ се запознаа со Биби

„Нетфликс“, „Дримворкс“, „Картун нетворк“ се запознаа со Биби

Помош од Асом за семејствата на трагично загинатите во автобуската несреќа

Помош од Асом за семејствата на трагично загинатите во автобуската несреќа

„Зимски депозит” нуди фиксна камата од 3.30% за физички лица

„Зимски депозит” нуди фиксна камата од 3.30% за физички лица

ЕДНА ГОДИНА МАШКИ МАГАЗИН!

ЕДНА ГОДИНА МАШКИ МАГАЗИН!