08 Март, 2021
0.0224

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2021

Најавени се нови снежни врнежи. 

Ведро и студено ќе биде во утринските часови до среда и ќе биде проследено со слаб до умерен северен ветер, соопштија од УХМР.  Во четврток преку ден во западите делови на Македонија и на планините ќе има услови за појава на снег, а на пониските места понекаде ќе започне снег што подоцна ќе мине во дожд. Во петок во западните делови се најавува дожд. Во сабота насекаде ќе има повремен дожд и ќе дува повремено засилен јужен ветер поради кој ќе започне побрзо топење на снегот. Минималната температура во среда во Скопје ќе е движи од -12 до -1 степен, а максималната ќе се движи од -2 до 8 степени. Во четврток минималата температура ќе биде од -7 до 0, а максималната од 2 до 9 степени.

Во Македонија минатата недела се формираше снежна покривка, при што во Битола, Охрид и Крушево имаше подебела обвивка, а најмалку снег падна во Куманово и Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Намалена казната на Мијалков за да не падне владата

ВМРО-ДПМНЕ: Намалена казната на Мијалков за да не падне владата

Д-р. Исјановски за Фактор: 3.000-те дози од Спутник V безбедно се чуваат во поликлиниката „Јане Сандански“, имунизацијата стартува во среда

Д-р. Исјановски за Фактор: 3.000-те дози од Спутник V безбедно се чуваат во поликлиниката „Јане Сандански“, имунизацијата стартува во среда

Фотографии од запленетиот хашиш: Бил наменет за Турција

Фотографии од запленетиот хашиш: Бил наменет за Турција

Заев: Обвинителството да расчисти со „Јавна соба“

Заев: Обвинителството да расчисти со „Јавна соба“

ПРЕДЛОГ ИМА-ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 22 ДО 05 ЧАСОТ: Комисијата за заразни болести ќе каже од кој ден ќе почне и до кога ќе трае

ПРЕДЛОГ ИМА-ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 22 ДО 05 ЧАСОТ: Комисијата за заразни болести ќе каже од кој ден ќе почне и до кога ќе трае

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Од МВР до Паркот Жена Борец: Жените ќе маршираат и за расчистување на „Јавна соба“

Од МВР до Паркот Жена Борец: Жените ќе маршираат и за расчистување на „Јавна соба“

Спасовски за 8 Март: Ќе се формира посебна полициска единица против родово насилство

Спасовски за 8 Март: Ќе се формира посебна полициска единица против родово насилство

Прашавме Македонци, Албанци, Роми што мислат за вработување во приватен сектор по етнички клуч?

Прашавме Македонци, Албанци, Роми што мислат за вработување во приватен сектор по етнички клуч?