23 Септември, 2020
0.0966

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

Објавено во: Економија 13 Декември, 2019

Киелскиот институт за светска економија соопшти дека Германија дури во 2021 година може да очекува посилен раст. 

Потешкотиите во индустрискиот сектор, влијаат на услугите, го кочат растот и економијата. 

Во 2020 година се очекува Германија да има раст од 1.1 отсто, а тој ќе се зголеми на 1.5 отсто во 2021 година. 

Сегашниот слаб раст е резултат на рецесијата во индустријата. 

Се очекува дека личната потрошувачка во 2020 година ќе порасне за 1.5 отсто, а во 2021 година ќе скокне за 1.7 отсто. 

Се советува да се намали задолжувањето и да има нови вложувања. 

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Македонската компанија „Настел“ е финалист за престижната меѓународна награда Оскари за градежништво 2020

Македонската компанија „Настел“ е финалист за престижната меѓународна награда Оскари за градежништво 2020

Која банка колку брои?

Која банка колку брои?

Град Скопје со еден потег го премина Центар во задолжување

Град Скопје со еден потег го премина Центар во задолжување