26 Септември, 2022
0.0238

ПРОНАЈДЕНА ИСЧЕЗНАТАТА НИНА (5) ОД КЛАДОВО! Дроновите го снимиле девојчето на игралиште на 5 километри од градинката

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

По повеќе од седум часа потрага пронајдено е петгодишното девојче Нина А од Кладово. Српските медиуми јавуваат дека исчезнатото девојче било снимено со приватен дрон на напуштено игралиште на пет километри од градинката од која исчезнала утрово околу 10 часот.

Цело Кладово речиси осум часа го бараше девојчето. Во потрагата цело време биле ангажирани два дрона.

Фактор веќе ја пренесе изјавата од мајката на исчезнатото девојче Сања Анѓелиќ која укажала дека утрово кога ја оставила во градинка, немало индикации за можни проблеми.

Ја однесов утрово во градинка и се беше нормално. Таа беше облечена во светло розова јакна. Околу 10 часот ми се јавија наставниците. Бев на работа. Ми кажаа дека моето дете го нема. Нејзината група деца биле во дворот и кога влегле внатре, наставниците утврдиле дека моето дете го нема. Во паника се упатив кон градинката. Оттогаш го пребаравме цело Кладово и ништо - низ солзи раскажува вознемирената мајка.

Нина наскоро ќе наполни пет години, но според нејзината мајка, девојчето слабо комуницира. Дворот на градинката е ограден, но не и заклучен.

Девојчето наводно било забележано од дрон на напуштено игралиште. Детето веднаш било префрлено на Итната помош при Здравствен дом Кладово. Лекарите на оваа служба се ангажирани да му направат детални прегледи на девојчето.

Веста донесе олеснување кај жителите на Кладово кои со часови се на терен. По девојчето се трагеше скоро осум часа, а во потрагата покрај полицијата биле вклучени таксисти, спортисти, планинари, претставници на локалната самоуправа и на сите јавни институции на територијата на општина Кладово, како и голем број граѓани.

- Ги алармиравме сите служби и три дронови беа постојано во воздух. Го испитавме секој агол и го чешлавме целиот град. Благодарни сме на сите што се вклучија во потрагата за пронаоѓање на детето - вели Бојан Божаниќ, заменик градоначалник на општина Кладово.

Фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил