20 Септември, 2021
0.0257

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

Објавено во: Свет 31 Јули, 2021

Варијантата Делта се шири многу побрзо, поверојатно е дека ќе ги инфицира вакцинираните и потенцијално може да предизвика потешка болест кај невакцинираните во споредба со сите други познати варијанти, според внатрешниот извештај составен од Центрите за контрола и превенција на болести.

Документот, подготвен од службеници во американската агенција за здравствена заштита, која првпат ја доби Вашингтон пост, предупредува дека варијантата Делта е заразна како и сипаниците и се тврди дека владините службеници мора „да признаат дека војната се променила“ со оглед на тоа колку е опасна таа варијанта. 

Повикувајќи се на податоци од округот во Масачусетс, документот на ЦДЦ сугерираше дека инфекциите кај вакцинираните луѓе можат да предизвикаат вирусни оптоварувања слични на оние кои се невакцинирани и заразени со варијантата.

Сепак, научниците признаваат дека веројатноста вакцинираните луѓе да го шират вирусот, доколку се заразени, е многу поретка во споредба со невакцинираните луѓе.

Варијантата Делта е повеќе пренослива од другите вируси во семејството коронавирус како Мерс и Сарс, и тоа како ебола и големи сипаници, се вели во презентацијата на ЦДЦ, додавајќи дека иако вакцините спречуваат повеќе од 90 отсто од тешките болести, опасните карактеристики на оваа варијанта сугерираат дека тие можат да бидат релативно помалку ефикасни за спречување на инфекција или пренос.

„Мислам дека луѓето треба да разберат дека ние не плашиме волк овде. Ова е сериозно“, рече Рошел Валенски, директорка на ЦДЦ, за Си -Ен -Ен. „Тоа е еден од најпреносливите вируси за кои знаеме. Морбили, варичела“, рече Валенски.

Извештајот беше објавен само неколку дена откако агенцијата го смени упатството за да препорача дури и вакцинираните луѓе да носат маски во некои затворени простории, без оглед на нивниот статус на вакцинација, особено во областите на „значителен или висок“ пренос на вируси.

Подоцна во петокот, ЦДЦ објави повеќе детали за појавата на болеста во Масачусетс меѓу вакцинираните луѓе, за да се оправда нејзината одлука да ги ревидира упатствата за маски, што предизвика реакција од конзервативците низ САД.

Откриено е дека околу празникот на 4 јули на Кејп Код, епидемијата заразила 469 луѓе, иако мнозинството (74 отсто) биле вакцинирани. Меѓу примероците што може да се секвенционираат, ЦДЦ откри дека огромното мнозинство има варијанта Делта.

Податоците споделени во презентацијата сугерираат дека вакцинираните луѓе кои се инфицираат со варијантата Делта можат да исфрлат исто толку вирус како и невакцинираните луѓе, иако нагласи дека вакцините спречуваат повеќе од 90 отсто од тешките болести.

САД во просек бележат скоро 62.000 нови инфекции Ковид-19 дневно, а огромното мнозинство од оние кои се хоспитализирани и умираат не се вакцинирани. На национално ниво, 49,8 отсто од Американците се целосно вакцинирани, според ЦДЦ.

Извор: Гардијан

Можеби ќе ве интересира

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа