19 Мај, 2021
0.0218

Протест кај вилата на Стево Пендаровски, од претседателот се бара „да не амнестира терористи“

Објавено во: Македонија 04 Мај, 2021

Фото: Алсат

Организацискиот совет за протести за политички монтирани случаи преку демонстрација организирана денес пред резидентната вила на претседателот Стево Пендаровски побараа од шефот на државата да не ги штити, како што велат „терористите од 27 април“, пренесува Алсат.

Денешниот протест беше организиран по изјавата на Пендаровски за осудените лица за „27 април“ во која искоментира дека казните на осудените можеби се преголеми и дека обвинението можеби е пренагласено како „тероризам“.

„Денес се собравме пред претседателството, но наидовме на полициски кордон. Се собравме да реагираме против изјавата на претседателот Стево Пендаровски, според која осудениците од 27 април треба да бидат издвоени од поимот тероризам. Претседателот ја прекршил својата заклетва и и служи само на македонската страна. Зошто никогаш не коментираме политички монтирани случаи против Албанци. Се собравме да го повикаме Пендаровски да не ги штити терористите затоа што демократијата не дозволува такво нешто“, рече водачот на протестот.


Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?