02 Декември, 2022
0.0229

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Неколку илјади граѓани денеска се собраа пред редакцијата на весникот „Информер“ во србија, на протестот организиран од здружението „Женска солидарност“ поради интервјуто со повеќекратниот силувач Игор Милошевиќ објавено во овој весник.

Тие извикуваа пароли „Лути сме“, „Срање“ и носеа бројни транспаренти: „Ако се плашите од темнината, ќе го запалиме и овој град“, „Женската траума не е избор на приходи“, „Многу сме лути“. Се слушаа и пароли со кои се бара затворање на овој весник.

Протестот заврши со настап во кој организаторите го истакнаа односот на таблоидите кон случаите на насилство врз жените. Кон крајот на протестот присутните извикуваа „Се гледаме повторно“. Некаде после 14 часот и 30 минути, толпата почна да се растера.

Меѓу насобраните беа Срѓан Миливојевиќ од Демократската партија, активистката Аида Ѓоровиќ, како и Добрица Веселиновиќ и Билјана Ѓорѓевиќ од Не давимо Белград.

Во редакцијата на овој весник беше забележливо присуство на членови на полицијата.

„Знаеме дека сите победи на жените за правата на жените ги извојуваа самите жени и никој друг“, рече во својот говор Јелена Ризниќ, една од учесничките на протестот, осврнувајќи се на извештајот поднесен од Информер против силувачот што го интервјуирале.

Иако Информер денес е симбол на сите лоши работи што на нас жените ни ги прават со години, тој не е единствениот, овој гнев овде се зголемува и поради храбрите жени од повеќе градови за таблоидите пишуваа дека ние сме виновни.

- Информаторот си поигра со нашиот страв, но тие го преиграа, бидејќи веќе живееме во страв, но сме бестрашни и затоа сме тука, рече таа, пренесува „Данас.рс“.

Таа додаде дека сакаат женска револуција и женски вредности, како и храброст. По нејзиниот говор, толпата извикуваше „Женска револуција“.

Насобраните бараат редакцијата на Информер да го отстрани интервјуто, како и да ги укине државните субвенции за сите медиуми кои известуваат неетички и повикуваат на почитување на српскиот кодекс на новинари.

Исто така, бараат проценка на силувачите, да им се додели придружба, но и креирање регистар на силувачи.

Присутните и порачаа на државата да не им кажува „раѓајте, не одложувајте“ и се спротивставија на акушерското насилство.

Во своето обраќање, поетесата Радмила Петровиќ, меѓу другото, рече дека и е доста од тоа да биде чувар на „статус кво“, како и да биде граѓанин од втор ред.

- Немаме повеќе време да молчиме. Никој повеќе не бил понижен, силуван, исплашен, оставен без наследство - рече Петровиќ.

Потсетуваме, организацијата Женска солидарност веќе организираше протест пред редакцијата на Информер, откако медиумот објавија контроверзно интервју со осудениот силувач Игор Милошевиќ.

Во меѓувреме, Игор Милошевиќ е уапсен поради загрозување на безбедноста.

По наредба на дежурниот обвинител на Првото основно јавно обвинителство Белград, на Игор Милошевиќ му е одредена мерка притвор до 48 часа поради загрозување на безбедноста.

Фото: Принскрин/Данас.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ