20 Јули, 2019
0.0219

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Објавено во: Македонија 22 Март, 2019

Фото: Алсат

Граѓаните незадоволни од одлуката на Кривичниот суд за седумгодипната затворска казна за „27 април“ за вработениот во Собранието, Абдифета Алими, почнаа да се собираат на плоштадот Скендербег во Старата скопска чаршија. Демонстрантите, меѓу кои беше синот на Алими и лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се упатија кон судскиот комплекс за да побараат негово ослободување.

Од таму порачаа дека со овој протест, тие сакаат да допрат до совеста на „конструкторите на една неправда“ и побараа Алими да се врати кај своето семејство.

Во говорот беше кажано дека  е парадоксален фактот што вистински виновници биле амнестирани и беа прочитани имињата на Крсто Муковски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов, Елена Божиновска, Иван Цветановски, Захарија Симовски, Стефан Младеновски, Михаил Младеновски, Илија Славјански и Јохан Тарчуловски.

На протестот беше кажано дека Алими ги спасил Села, Талат Џафери, Зоран Заев и други тогашни пратеници „од соочување со хулиганите“.и случајот беше окарактеризиран како политичка конструкција.

Беше нагласено дека младите се отселуваат токму поради неправдата и дека случајот со Алими ќе се разгледа во Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур.


Можеби ќе ве интересира

Чомовски не можел да знае за големите суми на Боки 13 и телевизијата, а Русковска му одговори

Чомовски не можел да знае за големите суми на Боки 13 и телевизијата, а Русковска му одговори

РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово

РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово

УСЕИНИ: Некоректно е да се користи мојот ресторан како дел од проблемите на Охрид со УНЕСКО

УСЕИНИ: Некоректно е да се користи мојот ресторан како дел од проблемите на Охрид со УНЕСКО

ВИКЕНД БРИФ: Нов закон за Јавно обвинителство - Праските се откупуваат непречено

ВИКЕНД БРИФ: Нов закон за Јавно обвинителство - Праските се откупуваат непречено

ПИВОФЕСТ ПРИЛЕП: Подметната бомба во кафуле

ПИВОФЕСТ ПРИЛЕП: Подметната бомба во кафуле

БУРНИ РЕАКЦИИ НА ТВИТЕР:"Сваровски судството" се прошири и надгради во "Луј Витон судство"

БУРНИ РЕАКЦИИ НА ТВИТЕР:"Сваровски судството" се прошири и надгради во "Луј Витон судство"

Ако патувате ова утро, еве каква е состојбата на патиштата

Ако патувате ова утро, еве каква е состојбата на патиштата

Какво време не очекува викендов

Какво време не очекува викендов

Помлад обвинител може да седне во фотелјата на новото СЈО

Помлад обвинител може да седне во фотелјата на новото СЈО