18 Април, 2021
0.0229

ПРОТНУВАЊЕ ПОД ОРЕВ ЗА СПАС ОД КОРОНАТА - еве каков лек „патентираше“ постар делчевчанец

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021

Хумористично, но и трагично.

Чекајќи ги вакцините, дел од граѓаните во земјава смислија секакви, дури и многу необични, или како што ги нарекуваат, народни и божји лекови за да се спасат од короната.

Еден човек смета дека во еден орев, поточно во неговиот корен, има божја сила која ќе ги спаси од короната.

Имено, откако лекот му се јавил на сон, 70-годишниот Страшо Димитровски од Делчево решил овој лек да го проба и во стварноста. 

Регионалната Мнет телевизија, на својот фејсбук профил пренесува телевизиски прилог, во разговор со човекот кој го „патентира“ овој лек. 

Оревот е на местото викано Брежје, во делчевско, во близина на реката Брегалница. 

Димитровски ископал процеп под гранките на два млади ореви. Телевизијата објавува дека овој човек вели дека за него и неговите блиски си го нашол лекот, и ги повикува сите кои веруваат во божја сила и народни лекувања, да дојдат и да се протнат под неговите корења за здравје. 

„Ми текна и го направив за народот, кој верува нека дојде, кој ме мрази, не мора да верува, ама кога ќе го налегне, ќе поверува“, вели Димитровски.

Но, тој верува и во медицината, подносно и во вакцината, и изјави дека штом ќе пристигнат вакцините, би се вакцинирал. 

А во делчевско, како што пишуваат, сега голем број граѓани веруваат дека протнувањето под ореов корен е лек против коронавирусот.

Димитровски поставил и обелержја како граѓаните да дојдат до локацијата каде што ќе го најдат овој лек.

Погледнете го прилогот. 


Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание