27 Октомври, 2021
0.0206

ПРВ ОТКАЗ ОД РАБОТА ЗА НАСТАВНИЧКА-АНТИВАКСЕРКА, НЕ САКАЛА НИ ДА СЕ ТЕСТИРА, НИТУ ДА НОСИ МАСКА: Словенија почна да ги применува најстрогите казни

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2021

Наставничка во основно училиште во Марибор доби отказ затоа што одби да се вакцинира или да се тестира за „Ковид-19. Ова е прв таков радикален случај откако словенечката влада, поради ширењето на епидемијата ги заостри анти-ковид мерките.

Како што објавија словенечките медиуми, на неа од почетокот на училишната година привремено и била забранета работата, бидејќи одбивала да се тестира еднаш неделно, како и тоа да носи маска на час, што во Словенија, како и во сите останати земји е обврзувачко со одлука на Министерството за образование, пренесува Хина.

Наставничката има право на жалба на одлуката за престанок на работниот однос во рок од две недели. Медиумите известуваат дека наставничката била активна во антиваксерската група во Словенија, која неодамна упадна во студиото на информативната програма, барајќи да се прекине со „пропагандата“ на владината кампања за вакцинација, а независно од тоа,  во видео на Фејсбук таа ги убедува родителите да не ги испраќаат своите деца во „режимско и фашистичко училиште“.

Директорката на училиштето, Катја Прегл за весникот „Вечер“ изјави дека е отпуштена поради кршење на работните обврски, бидејќи одбила да носи маска во затворени простории и дека не ги исполнува т.н. ПВТ услови (прележани, вакцинирани, тестирани) што е обврска за вработените во училиштето.

Словенечкиот министер за здравство Јанез Поклукар изјави на денот дека овој ПВТуслов веќе „дава резултати“, бидејќи бројот на новозаразени лица стагнира во последните денови. Тој најави дека оваа мерка и ќе се заостри, односно ќе има само услов ПВ (прележани и вакцинирани), која веќе се применува во државната администрација од 1 септември, а сега ќе се прошири во сите сектори ако бројот на новозаразени и на хоспитализирани лица, продолжат да расте.

Според одлуката во Словенија, вработените во потесниот дел на државната администрација мора, доколку не се заразиле со ковид-19 во последните шест месеци, да се вакцинираат со првата доза вакцина до 1 октомври, а втората најдоцна до 1 ноември. Доколку не го сторат тоа, нема да можат да работат во службените простории, освен ако не е технички и во согласност со нивното работно место да работат од дома, односно преку Интернет.


Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот