16 Јануари, 2021
0.0203

Прв смртен случај од Ковид-19 во Кина по осум месеци

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2021

Кина деновиве бележи најголем скок кај новоинфицираните лица, откако нивниот број скоро се зголеми за три пати во провинцијата Хеjлонгјанг. Властите се загрижени откако е регистриран првиот смртен случај од Ковид-19 после осум месеци. 

Загрижени се и здравствените работници, имајќи предвид дека се ближи кинеската Нова година, која е на 12 февруари, а се карактеризира со патувања за да можат сите членови на семејства заеднички да ја слават. 

 Националната здравствена комисија соопшти дека денес се пријавени 138 нови случаи на коронавирус, наспроти 115 во средата, најголем скок од 5 март, според Ројтерс. Едно лице почина, што е прв смртен случај во најнаселената земја во светот од средината на мај. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло