01 Август, 2021
0.0276

ПРВ УЧИЛИШЕН ДЕН ВО ХРВАТСКА: 460.000 ученици седнаа во училишните клупи

Објавено во: Балкан 07 Септември, 2020

460 илјади ученици денеска седнаа во училишноте клупи, единствено осум училишта во првите две недели ќе имаат онлајн настава бидејќи дел од наставниот кадар во тие училишта е затазен со корона вирусот.

Наставата во Хрватска ќе се одвива по тири модели за кои се одлучија здравствените власти, и тоа со физичко присуство, комбинирано и онлајн, во зависност од епидемилошлата состојба во поедини региони.

Протоколите се стандардизирани, онака како што ги препорача Светската здравствена организација. Гласно е носењето заштитни маски и одржување социјално растојание. Во однос на хигиената, засолжително е често миење на рацете, како и дезинфекција на училниците. Нема да има кабинетска настава, за да нема мешање на учениците, за истовремено и големиот одмор ќе биде во различно време за да се избегне групирање на учениците.

Обврска на родителите е пред да го испратат своето дете во училиште да му измерат температура, и доколку таа е повишена треба веднаш да бидат известени и директорот на училиштето, како и матичниот лекар.


Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид