26 Септември, 2022
0.0249

ПРВИ НА УДАР НА ПУТИНОВАТА МОБИЛИЗАЦИЈА - ЕТНИЧКИТЕ МАЛЦИНСТВА ВО РУСИЈА: Најмногу војници од Сибир и Чеченија

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат огромни линии за мобилизација во сибирската провинција Јакутија, како и во Чеченија.

Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање до нацијата најави дека започнува „делумна“ мобилизација која ќе биде ограничена на 300.000 војници. Но, денеска се појавија информации дека најверојатно тоа нема да биде така, туку мобилизацијата ќе опфати многу поголем број, дури и до милион регрути.

Како што предвидоа многу аналитичари, мобилизацијата прво ќе ги опфати областите каде што живеат малцинските заедници, како што се Сибир и Чеченија. 

Постојат неколку причини за ваквата одлука, примарната е „мирот дома“ за да се заштитат, колку што е можно поголемите градови како Москва и Санкт Петербург, но и искористување на многу полошата финансиска состојба што владее во другите делови на Русија. Војниците од тие области до сега беа столбот на руската армија.

Во Русија има се повеќе извештаи за незадоволство, а младите на секој начин се обидуваат да избегнат мобилизација. Колку овој потег на Путин ќе ја промени моменталната ситуација во Украина и Русија ќе покаже.


Можеби ќе ве интересира

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување