12 Декември, 2018
0.3288
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Поранешниот прв човек на „Агрокор“ од луксузен стан во ќелија од 9м2

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Поранешниот прв човек на најголемата хрватска компанија „Агрокор“, Ивица Тодориќ, е екстрадиран од Лондон во Загреб и веднаш е затворен во ќелија од двете метри квадратни во затворот Реметинец. Тој се врати со својот приватен авион заедно со хрватски новинари, а беше пречекан од голем број на полициски сили. Пред да полета од Лондон живеел во луксузен стан во елитниот дел од англиската метропола, а за помалку од еден ден, тоа го менува со тесна просторија која најверојатно ќе ја дели со уште еден „цимер“, пишуваат хрватските медиуми.

Тодориж со својата сопруга Весна по финансискиот скандал се обиде да пребегне и да добие азил во Велика Британија, но таму му се судеше и по правосилната одлука англискиот суд реши дека тој треба да биде екстрадиран во Хрватска.

Истрагата против Ивица Тодориќ, неговите синови Иван и Анте и дванаесет менаџери и ревизори на Агрокор почна минатата година поради незаконско стекнување милијарда и 142 милиони куни (околу 150 милиони евра), при што истражен затвор беше одреден само за Ивица Тодориќ.

Засега Тодороиќ останува во истражниот затвор и би можел да биде пуштен да се брани од слобода, но и да остане во притвор поради некое друго обвинение.


Можеби ќе ве интересира

ПОЧНУВААТ: Русите ќе ја затегнат славината во јануари

ПОЧНУВААТ: Русите ќе ја затегнат славината во јануари

Две понуди за универзален снабдувач беа отворени во Владата

Две понуди за универзален снабдувач беа отворени во Владата

Заев: Македонија повеќе нема „непријателски“ држави, затоа економијата ќе тргне

Заев: Македонија повеќе нема „непријателски“ држави, затоа економијата ќе тргне

Саниран дефектот на Мирче Ацев

Саниран дефектот на Мирче Ацев

Ќе паѓаат ли каматите на кредитите и на штедењето: НБМ ја намали основната камата

Ќе паѓаат ли каматите на кредитите и на штедењето: НБМ ја намали основната камата

Денеска ќе дознаеме кои снабдувачи сакаат да ни носат струја по домовите

Денеска ќе дознаеме кои снабдувачи сакаат да ни носат струја по домовите

Русите стануваат најголеми пронаоѓачи на злато

Русите стануваат најголеми пронаоѓачи на злато

Дузлевска: На животното осигурување му требаат стимулации, не нови даночни оптоварувања

Дузлевска: На животното осигурување му требаат стимулации, не нови даночни оптоварувања

Цаноски најде инвеститор за повторна изградба на „Космос“

Цаноски најде инвеститор за повторна изградба на „Космос“