16 Февруари, 2019
0.3545
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Поранешниот прв човек на „Агрокор“ од луксузен стан во ќелија од 9м2

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Поранешниот прв човек на најголемата хрватска компанија „Агрокор“, Ивица Тодориќ, е екстрадиран од Лондон во Загреб и веднаш е затворен во ќелија од двете метри квадратни во затворот Реметинец. Тој се врати со својот приватен авион заедно со хрватски новинари, а беше пречекан од голем број на полициски сили. Пред да полета од Лондон живеел во луксузен стан во елитниот дел од англиската метропола, а за помалку од еден ден, тоа го менува со тесна просторија која најверојатно ќе ја дели со уште еден „цимер“, пишуваат хрватските медиуми.

Тодориж со својата сопруга Весна по финансискиот скандал се обиде да пребегне и да добие азил во Велика Британија, но таму му се судеше и по правосилната одлука англискиот суд реши дека тој треба да биде екстрадиран во Хрватска.

Истрагата против Ивица Тодориќ, неговите синови Иван и Анте и дванаесет менаџери и ревизори на Агрокор почна минатата година поради незаконско стекнување милијарда и 142 милиони куни (околу 150 милиони евра), при што истражен затвор беше одреден само за Ивица Тодориќ.

Засега Тодороиќ останува во истражниот затвор и би можел да биде пуштен да се брани од слобода, но и да остане во притвор поради некое друго обвинение.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Анѓушев седна во „фиќо“

(ФОТО) Анѓушев седна во „фиќо“

„Минималци“ во Европа: Во Швајцарија убедливо најголем, најнизок во екс-советските земји

„Минималци“ во Европа: Во Швајцарија убедливо најголем, најнизок во екс-советските земји

МВР, култура и образование „победници“ во истражување за тендери

МВР, култура и образование „победници“ во истражување за тендери

Германија за влакно избегна рецесија

Германија за влакно избегна рецесија

Можен скок на цените на станови, на градежниците им е малку градење во Скопје

Можен скок на цените на станови, на градежниците им е малку градење во Скопје

Ќе се бара меѓународна институција да издаде обврзница во денари

Ќе се бара меѓународна институција да издаде обврзница во денари

ГРАЃАНИТЕ СЕ ОСМЕЛУВААТ: Какви бизниси се отворени лани со поддршка од државата?

ГРАЃАНИТЕ СЕ ОСМЕЛУВААТ: Какви бизниси се отворени лани со поддршка од државата?

Кој е „мадафака“ за продажбата на струја на слободниот пазар?

Кој е „мадафака“ за продажбата на струја на слободниот пазар?

Германци го советуваат Заев да не ја зголемува минималната плата

Германци го советуваат Заев да не ја зголемува минималната плата