12 Јули, 2020
0.0523

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2019

Првиот лет на еден грчки борбен авион над Северна Македонија беше остварен претпладнево, објави Катимерини. Летот го изведе ловец од типот F16 од 347-ескадрила од базата кај Лариса.

Целта на летот беше да се провери дали постојат "мртви" сектори (слаба комуникација) на територијата на Северна Македонија и да се испита компатибилноста на системите за детекција.

Овој прв лет беше тестирање, додека други ќе следат во периодот што следува.

Надзорот на македонскиот воздушен простор од страна на грчката авијација е во начелото на Преспанскиот договор и политика на НАТО во изминатите 12 години.

Грција со свои борбени авиони веќе го чува небото на Албанија и Црна Гора.


Можеби ќе ве интересира

Повредени седум мигранти и две штипјанки

Повредени седум мигранти и две штипјанки

ПРЕД ЗАКОНОТ ЌЕ ОДГОВАРА СЕКОЈ ШТО СЕ ОГРЕШИЛ - порака од Мицкоски

ПРЕД ЗАКОНОТ ЌЕ ОДГОВАРА СЕКОЈ ШТО СЕ ОГРЕШИЛ - порака од Мицкоски

НЕМА ВЕЌЕ ЗЕМАЈ ПЛАТА, КЛАТИ ВРАТА - Заев ветува дека ќе ја среди администрацијата

НЕМА ВЕЌЕ ЗЕМАЈ ПЛАТА, КЛАТИ ВРАТА - Заев ветува дека ќе ја среди администрацијата

Богојески: Македонски концепт е единствена и уникатна понуда која гарантира промена на власта

Богојески: Македонски концепт е единствена и уникатна понуда која гарантира промена на власта

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

НЕ СУМ ИМАЛ ТАЈНИ ДОГОВОРИ СО МИЈАЛКОВ, ТОЈ НАЈДОЛГО БЕШЕ ВО ПРИТВОР - Заев за снимките

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

ШТО САКА ДА ПОРАЧА ДУИ - не жалат што соработувале со СДСМ и се надеваат дека ќе продолжат

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

НЕКОИ БАЗЕНИ И ПЛАЖИ РАБОТЕА ТУРБО - по кои протоколи?

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ ЌЕ ОСТАНАТ СОН СЕ ДО 29 ЈУЛИ - соседите не отстапуваат од строгите услови

МИЦКОСКИ ЗА БОМБАТА: Во разговорот нема ништо различно од она што и досега сум го кажал во јавноста

МИЦКОСКИ ЗА БОМБАТА: Во разговорот нема ништо различно од она што и досега сум го кажал во јавноста