14 Јуни, 2021
0.0218

ПРВИТЕ СРПСКИ ТУРИСТИ СТИГНАА НА ПЕФКОХОРИ - биле преку агенција, со заменски ваучер и никој не им барал ПЛФ формулар

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2021

Пефкохори конечно го пречека првиот автобус со српски туристи оваа година! И локалните жители и гостите се радуваа на почетокот на туристичката сезона. Го отворија ни помалку ни повеќе, туку српски пензионери.

Двокатен автобус со околу триесет, претежно постари српски патници, го поминаа граничниот премин Промахонас во саботата, рано наутро, на првиот ден од туристичката сезона, без скоро никакви проблеми. Како во старите добри предковид времиња. 

„Отидовме од Белград преку Бугарија во Грција, затоа што нашиот туристички водич не сакаше да ризикува дали ќе наидеме на затворен или отворен Евзони. Сите бевме вакцинирани, и сите имаа по две слободни места во автобусот. Ние носевме само пасош и потврда за вакцинација“, објаснува за Блиц.рс Катарина Јовиќ, пензионерка која дошла во Пефкохори со пријател.

„Грчките граничари на сите им го прочитаа QR-кодот на потврдата за вакцинација. Но, тие никого не тестираа, иако слушнавме дека им прават брз тест на патниците што доаѓаат во автомобили. Исто така, имаше приказна дека тие ќе ја измерат нашата температура на границата, но тие ни тоа не го сторија“, нагласува Јовиќ.

Како што изјавила, никој од патниците во автобусот го немал таканаречениот ПЛФ формулар.

„Никој не ни го побара тој формулар, веројатно затоа што сите преку агенција отидовме на море. Инаку, сите отидовме во Пефкохори со ваучер за замена од минатата година. Интересно, агенцијата само ми се јави минатиот понеделник и не праша дали сакаме да одиме во Грција во петок, бидејќи дотогаш не се знаеше дали ќе се отвори туристичката сезона“, посочува Јовиќ.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години