18 Април, 2021
0.0240

ПРВО ЈА ПРИМИЛ ФАЈЗЕР, ПА ГО РЕВАКЦИНИРАЛЕ СО КИНЕСКАТА - човекот од Врање има проблеми, а не е единствен

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021

Слаѓан Антиќ од Врање не е единствениот кој примил две различни вакцини против коронавирусот поради човечка грешка. Според медиумите, се случиле уште три идентични случаи, а Институтот за јавно здравје на Србија бил информиран за сè.

Лекарот и две медицински сестри кои биле присутни на вакцинирањето на Слаѓан Антиќ од Врање кога добил погрешна вакцина, ќе бидат вратени на своите работни места и повеќе нема да можат да вакцинираат, дознава Телеграф.рс. Понатамошните постапки се во тек, па за тоа ќе се одлучува за нови чекори и казни.

Антиќ ја прими вакцината Фајзер на 28 јануари, а на 18 февруари ја прими и втората доза, но од кинескиот производител Синофарм. Тој верува дека, како што изјави за Телеграф.рс, грешката ја направиле медицинските сестри кои ги внеле неговите податоци од картонот, и кои не обрнале внимание на фактот дека во компјутерот пишува чија вакцина првпат примил.

Властите се согласуваат дека тоа не требаше да се случи и дека постапката не е следена до крај, но името на виновникот сè уште не е кажано, бидејќи надзорот е во тек.

„Според мене, сестрите згрешија“, изјави Слаѓан Антиќ за „Телеграф.рс“, кој прво го прими „Фајзер“, а потоа и кинеската вакцина против вирусот корона.

„Тие не гледаа кога ги внесоа податоците. Му дадов картичка на лекарот, а тој им ја препрати, бидејќи тие работат на компјутер. Тие не погледнаа што е напишано на картичката и сигурно можеа да ја видат вакцината на компјутерот. Лекарот е, најтрагично, мој пријател, разговарав со него и тоа се случи. Сè што е во согласност со прописите, направив. Добив СМС од е-влада за да се пријавам во салата за ревакцинација и терминот беше напишан. Одам таму, ја предавам мојата картичка за вакцинација и чекам. Одам во кабината три и разговарам со докторот таму. Во меѓувреме, доаѓа сестрата, го соблекувам дуксерот, таа ми дава вакцина и тоа е тоа“, рече Врњанац.

Тој ден немало ниту гужва, што е потрагично. 

„Јас бев единствениот. Бев таму во 9.25 часот, никој не беше пред мене, јас бев единствениот на шалтерот“, изјави овој човек.

Во еден момент, лекарот му рекол да не се грижи, бидејќи кинеската вакцина добро штити.

„Прашувам, како бре кинеска, и настанува општа конфузија. Тие велат дека Фајзер вакцината не се дава во салата. Оттаму ме праќаат во Здравствен дом и таму повторно се фаќаат за глава и на крајот ме праќаат во ЈЗУ каде ме прима д-р Горан Ристиќ, ме прашува како сум, му се јавува на Институтот, и тоа е тоа“, рекол човекот. 

Тој тврди дека се чувствува лошо, и дека има некакво неописливо чувство, како низ целото тело да му поминуваат морници. 

„Морав да одам во ПТО и луѓето беа изненадени таму, но тие ми дадоа некоја терапија. Оттогаш имав чести реакции и, едноставно, не сум добро“, се пожалил Антиќ.

На прашањето дали сега сите бараат од него да не покрене тужба, тој вели дека сè уште не поднел, туку работи на тоа.

„Јас бев баш лошо. Сега малку ми помина, но градите сè уште ме болат и имам несвестици секое утро кога ќе се разбудам, а понекогаш ме фаќа и преку ден. „Неврологот ми даде лекови, ги пијам, покрај терапијата што ја земам поради шеќер“, рече тој.

Директорката на Здравствениот дом во Врање, д-р Лилјана Антиќ, претходно за Телеграф.рс изјави дека најверојатно се случило да отиде во погрешна кабина.

„Но, не треба да има никакви последици“, рече таа претходно.

По тој повод, од Институтот за јавно здравје изјавиле дека таквата состојба не е препорачана, но дека експертите зазеле став дека не може да доведе до несакани ефекти.

Тие посочија дека се случило во некои поединечни случаи, луѓето да се вакцинираат со еден вид вакцина и да се ревакцинираат со друг вид вакцина.

„Со оглед на тоа што ваквата состојба не е препорачлива, и дека нема објавени трудови на оваа тема, побаравме мислење од нашите надлежни органи од областа на имунологијата и вакцинологијата, кои со консензус зазедоа став дека оваа состојба не може да доведе до несакани ефекти кај самите граѓаните, како и дека лицата ќе создадат заштита како да биле вакцинирани со ист вид вакцина и дека не е потребно да се даваат дополнителни дози на вакцини од каков било вид“, се наведува во одговорот од Институтот за јавно здравје.

Извор и фото Нова.рс. и Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание